Proszę o prezentację w microsoft power point o a rchitekturze starożytnej Grecji.! Muszą się tam znaleźć porządki architektoniczne (joński, dorycki i koryncki) i różne zdjęcia je przedstawiające oraz coś o Atenach, Akropolu, amfiteatrze (jego budowie), różnych świątyniach itp... Nie musi być to długie ważne aby było trochę zdjęć.
przesyłajcie na adres [email protected]
DAM NAAAJ.!
ktoś zrobi? muszę to mieć na czwartek!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-23T01:36:36+01:00
Ja niestety prezentacji nie zrobię bo nie mam programu do robienia prezentacji ale mogę napisać Ci najważniejsze informacje :)

STYLE ARCHITEKTURY:

1.dorycki-charakteryzuje się ciężkimi proporcjami, surowością, monumentalizmem. Trzon kolumn lekko zwężał się ku górze, a w połowie był lekko wybrzuszony.

2.Joński-cechował się brakiem podporządkowania estetyki funkcjonalizmowi. Charakteryzuje go lekkość, wysmukłe proporcje i bogate zdobienia. Głowica kolumny ozdobiona była walutami.

3.różnił się od jońskiego bogatszą ozdobą głowicy kolumny. Była ona wyższa niż głowica jońska i miała kształt lekko rozszerzającego się ku górze cylindra z przedstawieniami liści akantu.

Świątynie budowane na planie prostokąta, ale czasami i koła (ale rzadziej). Budowla była otoczona kolumnami które ją podtrzymywały. Z każdej zaś strony do świątyni wdzierało się słońce, aby oświetlić świątynię od środka.