Odpowiedzi

2010-02-22T23:50:39+01:00
Z łac. Feudum czyli lenno. Ustrój społeczno-polityczny w zachodniej europie średniowiecznej, której podstawą produkcji była ziemia stanowiąca własność Feudałów. Geneza feudalizmu tkwi w państwie Karolińskim, gdzie jego rozkład przyspieszyły procesy feudalizmu. Beneficjum jest to ziemia nadawana wasalowi jako wynagrodzenie za obowiązki.
Grabina feudalna jest to system zależności pomiędzy wasalem a seniorem.
1. SUZEREN
2. SENIOR (np. Arcybiskup)
3. WASAL ( np. Duchowni, Rycerze

SUZEREN - najwyższy np. król
SENIOR - jest to możny przyjmujący obowiązek opieki i protekcji nad wasalem
WASAL - jest to człowiek wolny oddający się opiece seniorowi. otrzymuje od niego lenno.
Obowiązkiem seniora była opieka na wasalem. Obowiązki wasala względem seniora były: - AUXILIM czyli stawianie się z pomocą wojskową, - KONSILIUM czyli służenie rada seniorowi
- lojalność wobec seniora - pomoc materialna. W Europie ukształtowały się dwa modele feudalizmu: model Kontynentalny "Wasal mojego wasala nie jest moim wasalem" i model angielski : "Wasal mojego wasala jest moim wasalem".
Uroczystość nadania lenna miała charakter wzniosły, składała się z dwóch części. HOMAGIUM ( część pierwsza, hołd lenny). Walas klękał przed siedzącym seniorem, składał ręce, senior wkładał swoje ręce w ręce wasala, podnosił go z klęczek i całował w usta. Następnie wasal składał przysięgę na ewangelię lub relikwie. INWESTURA ( część druga) Ceremonia nadania lenna po złożeniu lenna senior wręczał klęczącemu wasalowi symbol nadania lenna włócznia bądź pastorał.
1 1 1