1. Odpowiedz, w jaki sposób:
a) mięsień sercowy jest zaopatrywany w tlen i składniki odżywcze,
b) są odbierane z mięśnia sercowego produkty przemiany materii
2. Napisz co stanowi główny problem dla lekarzy podczas przeszczepiania narządów.
3. Wyjaśnij, w jakich okolicznościach może dojść do konfliktu Rh i co należy zrobić, by ewentualnie złagodzić jego siłę.
W celu złagodzenia siły konfliktu Rh przyszła matka...................
4. Przeanalizuj rysunek na którym przedstawiono konflikt serologiczny. Napisz, dlaczego wystąpienie konfliktu Rh może doprowadzić do obumarcia płodu.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-23T07:36:08+01:00
A) Mięsień sercowy jest opleciony naczyniami krwionośnymi tzw. naczynia wieńcowate które obsługują wyłącznie serce.
b) Są odprowadzane od serca przez żył wieńcowe , które uchodzą bezpośrednio do prawego przedsionka.

2.Grupy krwi oraz czynnik Rh- oraz Rh+

3Konflikt serologiczny może wystąpić między matką i rozwijającym się w jej łonie dzieckiem . Jeśli matka nie ma czynnika Rh , co oznacza jako Rh- a ojciec dziecka ma czynnik , czyli Rh+, ich dziecko również może mieć czynnik Rh+
W celu złagodzenia siły konfliktu Rh przyszła matka powinna wiedzieć , czy w jej grupie krwi znajduje się czynnik Rh tzn. czy jest Rh+ czy Rh- co łatwo sprawdzić za pomocą badania laboratoryjnego. Jeśli planuje kolejne dziecko z partnerem Rh+ , tuż po urodzeniu pierwszego dziecka i od początku następnej ciąży musi znajdować się pod opiekom wyspecjalizowanej poradni.
4. W takiej sytuacji , chociaż podczas pierwszej ciąży nie występują żadne niepokojące objawy , układ odpornościowy kobiety może uczulić się przeciwko czynnikowi Rh , ponieważ jest on dla niego antygenem .

4 4 4