Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-23T08:43:07+01:00
11 listopada obchodzone jest w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada 1918 Polska nie odzyskała niepodległości (nie da się ustalić konkretnej daty kiedy byliśmy „już” wolni) lecz właśnie tego dnia zakończyła się I wojna światowa, niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie został rozbrojony, nadburmistrzostwo Poznania zostało przejęte przez Polaka (Jarogniewa Drwęskiego). Tego też dnia Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich a Rada Regeneracyjna przekazała mu władzę wojskową. Warto pamiętać, że sama Rada Regeneracyjna ogłosiła niepodległość Polski 7 października 1918. 11 listopada jest świętem państwowym od 23 kwietnia 1937. W Polsce mamy 12 oficjalnych świąt państwowych ale po Narodowym Święcie Niepodległości najważniejszy jest Święto Narodowe Trzeciego Maja. 3 maja 1791 ustanowiono konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów (pierwszą w Europie, drugą na świecie). 11 listopada obchodzony jest w całej Polsce poprzez m.in. wywieszanie flag państwowych na ulicach, w oknach, na balkonach i (obowiązkowo) przed urzędami państwowymi (mimo tego, że większość z nich i tak powiada „stałe” flagi). Oficjalne obchody państwowe odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W obchodach tych uczestniczą najwyżsi przedstawiciele władz.
34 4 34
2010-02-23T09:37:14+01:00
Widzę, że nie udzielono ci odpowiedzi na drugą część pytania. Święto narodowe obchodzimy także 3 maja. W tym dniu 1791r. uchwalono 2 na świecie i 1 w Europie konstytucję. Co prawda nie obowiązywala ona długo przez Rosjan i Targowicę, ale było to wielkie osiągnięcie w oświeceniowej Europie. Następnie Napoleon stanowiac nam konstytucje w Dreźnie w 1807r. nawiązał do niej.
Była ona rzekłbym nowoczesna. Władzę oddawała krolowi i Straży Praw-organowi doradczemu. Duzą władze miał pełnić także sejm, a co najważniejsze zniesiono liberum veto, dynastią panującą mieli być Sasi. Zagwarantowano wolność wyznania i PRAWO DLA MIESZCZAN.
Święto narodowe komuniści obchodzili 22 VI z racji manifestu PKWN oraz 1 maja, które nazwano Świętem Pracy. Obecnie w tym dniu także świętujemy, ale dzień flagi narodowej.

Natomiast dzień 11 listopada to dzień bezprecedensowy w naszej historii. Tego dnia w 1918r. Polacy odzyskali niepodległość i wrócili na mapy Europy po 123 latach!
W mojej szkole i mieście obchodzimy go dosyć skromnie. W szkole odbywa się uroczysty apel, gdzie przypominamy sobie historie tego wydarzenia, śpiewamy hymn oczywiście wszystko odbywa się na uroczystym apelu. Nierzadką rzeczą jest także przedstawianie poezji i pieśni związanych z tym wydarzeniem.
W moim domu, dzień jest obchodzony w patetycznym stylu. Tradycyjnie wywieszamy flagi i jak najbardziej swym zachowaniem chcemy oddać hołd poległym za naszą ojczyznę.
23 4 23