Odpowiedzi

2010-02-23T09:20:30+01:00
Wybierając swój fundusz emerytalny należy mieć na uwadze, iż decyzja ta będzie miała istotny wpływ na wielkość Twojej przyszłej emerytury. Konsekwencje takiego, a nie innego wyboru widoczne będą, jak w przypadku młodych ludzi, nawet za 40 lat. Relatywnie gorsze efekty uzyskane przez wybrany przez Ciebie fundusz, może być przyczyną tego, że Twoja emerytura nie będzie taka jaką byś chciał otrzymywać! W związku z tym przy wyborze należy wziąć pod u

Stabilność OFE - charakteryzowaną między innymi poprzez osiągane wyniki osiągane na przestrzeni wielu lat (stopy zwrotu), jak i udziałem funduszu na rynku (ilość osób i wielkość zarządzanych aktywów)


Niskie koszty obsługi - korzystny system opłat od składki i za zarządzanie aktywami
wagę:
2010-02-23T11:04:39+01:00
Należy się kierować długością istnienia firmy która oferuje nam OFE oraz jej pozycją na rynku względem punktów które mają za zwrtoty ze składek emerytalnych.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-23T12:57:28+01:00
Dokonując wyboru funduszu emerytalnego powinieneś zwrócić uwagę na następujące kryteria:

* wyniki inwestycyjne funduszy w długim okresie - porównaj długoterminową stopę zwrotu
* wyniki osiągnięte w ciągu ostatniego roku - zobacz, który fundusz najlepiej sobie poradził w czasie bessy
* obsługę klienta – dostęp do serwisów i swojego konta - sprawdź, czy możesz online śledzić swoje konto
* dostępność pełnomocników funduszu - zobacz w jaki sposób będziesz mógł przystąpic do OFE
* opłaty związane z uczestnictwem w funduszu - sprawdź, o ile zostaną uszczuplone Twoje składki
* ocena Funduszu przez niezależnych ekspertów i instytucje - śledź podsumowania i cykliczne rankingi OFE

Aby odpowiednio wybrać fundusz emerytalny należy poświęcić na to sporo czasu. Na szczęście zazwyczaj ten czas posiadamy – mimo, że oficjalnie musimy wybrać OFE w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia pierwszej pracy, tego czasu mamy znacznie więcej, gdyż przymusowe losowania ZUS odbywają się dwa razy w roku – 10 stycznia i 10 lipca.
Fundusz emerytalny – dość często słyszymy tą nazwą i mimo, iż zazwyczaj nie interesuje nas jak dokładnie on funkcjonuje, jesteśmy przekonani o jednej rzeczy – chcemy, aby zainwestowany przez nas kapitał została jak najefektywniej pomnożony i osiągnął jak najwyższy poziom zwrotu inwestycji. Ze względu na ostanie zawirowania na rynkach finansowych nie jeden fundusz emerytalny odnotował ogromne spadki. Pamiętamy jednak o tym, że odkładanie oszczędności na emeryturę jest procesem, który trwa wiele lat, a dany fundusz emerytalny zazwyczaj odrabia poniesione straty. Dlatego przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na pewne obiektywne cechy, które określają jego atrakcyjność dla klienta.

Jednym z kluczowych wyznaczników funduszu emerytalnego jest wartość jego jednostki. Pod koniec marca 2009 roku największą wartość jednostki posiadał fundusz emerytalny ING. Kolejnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę są stopy zwrotu, jakie posiadają otwarte fundusze emerytalne. Ze względu na niestabilną obecnie sytuację na międzynarodowym rynku finansowym przejrzyjmy się statystyką długoterminowym, czyli od momentu wprowadzenia OFE do Polski w 1999 roku. W tym przypadku mamy trzech liderów, którzy przekroczyli próg o poziomie 140% zwrotu inwestycji. Są to następujące fundusze: Polsat, ING i Generala. Przy wyborze funduszu zwróćmy także uwagę na nagrody „Byka i Niedźwiedzia” przyznawane przez Gazetę Giełdy „Parkiet”, która nagradza fundusz emerytalny za najlepsze wyniki inwestycyjne w danym roku, a także regularne rankingi przeprowadzane przez m.in. „Gazetę Prawną”, „Rzeczpospolitą” czy „Gazetę Wyborczą”.