Odpowiedzi

2010-04-02T12:26:12+02:00
Hmm, zaintrygowana znalazłam forum historyczne:
Oczywistym jest, że niebiesko-biało-czerwone barwy Francji powstały w okresie rewolucji. Niebiesko-czerwone były barwy Paryża, biały to kolor monarchii. Ale spotkałam się z kilkoma wersjami ich powstania. Jan Baszkiewicz w "Historii Francji" wyd. Ossolineum pisze, że ich pomysłodawcą był La Fayette (miał on dać gwardii trójkolorowe kokardy w dniu przymusowej "przeprowadzki" króla do Paryża). Pamiętam jednak, że czytałam gdzieś, że stworzył je Ludwik, który po przybyciu do Paryża połączył swoją białą kokardę przy kapeluszu z dwukolorową kokardą gwardii. W jeszcze innej książce czytałam, że La Fayette przypiął królowi dwukolorową kokardę.
lub
Wg mojej wiedzy, Ludwik XVI przypiął sobie trójkolorową kokardę do kapelusza po powrocie do Paryża z Wersalu, by zamanifestować solidarność ze społeczeństwem. Nie on był więc pomysłodawcą symbolu.
źródło: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=31336
"Trójkolorowa kokarda" jest pełną przygód opowieścią o przyjaźni i braterstwie najmłodszych uczestników walk wyzwoleńczych na Węgrzech w okresie Wiosny Ludów. - źródło biblioneteka.
3 2 3