Odpowiedzi

2009-10-16T16:18:49+02:00
Antygona jest główną bohaterką tragedii antycznej Sofoklesa. To córka Edypa, siostra Ismeny oraz dwóch poległych braci: Eteoklesa i Polinejkesa.
Dziewczyna ta była nonkonformistką, gdyż za nic w świecie nie chciała ulec nakazom Kreona. Zdecydowanie i nieugięcie buntowała się przeciwko zakazom króla. Nad wszystko postawiła prawa boskie oraz miłość do swych braci. Antygona była konsekwentna w swoim postępowaniu. Nie wyparła się swojego czynu, mimo że wiedziała, iż nie ma wyjścia z sytuacji w której się znalazła i czeka ją śmierć. Bohaterka buntowała się przeciw królowi i jego sposobowi sprawowania władzy. Śmiało można rzec, że chowając zwłoki Polinejkesa okazała się być kochającą siostrą i wierną swojej religii. Słowa "Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić" powinny dać Kreonowi wiele do myślenia, jednak on bojąc się upadku swego autorytetu pozostał konsekwentny.
Według mnie Antygona zasługuje na pochwałę postępowania, gdyż swoją odwagą i wiernością może dać wzór do naśladowania. Nie każdy z nas bowiem umiałby poświęcić życie w imię miłości i wierności religii.
9 3 9