Powiedzcie czy to jest dobre wypracowanie:
Ziemia jest podzielona na pięć stref klimatycznych:okołobiegunową na północ,równikową,podzwrotnikową,umiarkowaną i okołobiegunową na południe.
W strefa okołobiegunowa(od północy) charakteryzuje się średnimi temperaturami. W najcieplejszym miesiącu poniżej 10C,głównie pada tam śnieg.Strefa okołobiegunowa dzieli się na klimat subpolarny i klimat polarny.Występuje na terenach biegunowych i okołobiegunowych. Pod jej "panowaniem" znajdują się tajga i tundra.
Strefa okołobiegunowa znajduje się głównie na północy Europa i Ameryki Północnej.
W strefie tej żyją zwierzęta takie jak:zające śnieżne,rosomaki i woły piżmowe,a z roślin(tylko w tajdze) różnego rodzaju drzewa iglaste:limby syberyjskie,jodły, świerki i wiele innych.
Natomiast strefa równikowa to najbardziej gorąca strefa klimatyczna.Tutaj przez okrągły rok temperatura nie spada poniżej 240C, a często przez długi okres wynosi 300C.
Lasy są tam wiecznie zielone,a drzewa sięgają nawet 90 m.Tworzą one układ wielowarstwowy.Są tam drzewa takie jak: mahoniowiec, hebanowiec, kauczukowiec.
W tej strefie charakterystyczne są dodatkowo liany, korzenie szkarpowe, czy epifity, które rozwijają się na pniach i gałęziach drzew.
Epifity czerpią składniki pokarmowe z wody deszczowej i powietrza.Nasionka kiełkują np.rozwidlenia konarów. Epifity wykorzystują drzewa jako potpory umożliwiające im dostęp do światła np.storczyki.A Liany to pnącza o giętkich i zdrewniałych łodygach.Wykorzystują drzewa podobnie do epifitów.
W dnie lasu jest duże zaciemnienie związane z bogatą liczbą gatunków roślin, rozwijających się w różnych warstwach.
W tej strefie żyje wiele zwierząt np.szympanse,goryle,bawoły afrykańskie apiry,pekari,mrówkojady,leniwce,hipopotamy i okapi.
Strefa podzwrotnikowa obejmuje obszar na którym średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca wynosi +10°C.
Żyją tam zwierzeta takie jak:króliki,daniele,muflony,skorpiony,ślimaki,małpy,tygrysy,jaguary i słonie.
Muflony to gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych (Artiodactyla). Pierwotnie występował tylko na Korsyce i Sardynii, ale został introdukowany w wielu miejscach Europy. Przodek owcy domowej. Najmniejszy przedstawiciel dzikich owiec.
Roślinność tej strefy bujnie kwitnie w porze deszczowej i usycha w czasie suszy. W dolinach rzek rozwijają się tzw. lasy galeriowe.

Natomiast w strefie umiarkowanej panuje klimat kontynentalny, morski.
Żyją tam zwierzęta takie jak;łosie,jelenie,sarny,dziki,żubry,wilki,żbiki,wiewiórki,gronostaje,bóbry,także żyją tam ptaki np,dzięcioły,sikory,sójki i sowy.
Gronostaj to gatunek małego drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych .
Strefa umiarkowana dzieli sie na : ciepłą i zimną.
W strefie umiarkowanej ciepłej rosną rośliny takie jak: lasy liściaste:lasy liściaste: buki, dęby, klony, jawory, lipy, wierzby, topole, olchy. Rozwinięta jest też warstwa krzewów i runa leśnego.
W strefie klimatu kontynentalnego umiarkowanie suchego występuje również roślinność stepowa, głównie ostnice i ostrokrzewy.
Uprawiane są głównie: pszenica, buraki cukrowe.
A w strefie umiarkowanej zimnej rosną rośliny(strefa tajgi) takie jak: lasy szpilkowe: świerk, sosna, jodła, modrzew oraz runo: paprocie, mchy, porosty, wrzosy. Szpilki drzew, dzięki budowie ograniczającej parowanie, są odporne na mróz. Jednak i w tej strefie spotyka się drzewa liściaste: brzozę, wierzbę i topolę.
W ostatniej strefie okołobiegunowej(od południa) panuje klimat biegunowy.
Żyją tam zwierzęta takie jak:renifery,lisy polarne,zające bielaki,niedźwiedzie polarne i pingwiny.
Strefa okołobiegunowa(od południa) jest także nazywana strefą polarną,ponieważ jest tam zimno.

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-23T13:09:24+01:00
To opowiadanie jest bardzo dobre. ja nawet bym takiego nie napisała ;)
1 5 1