Odpowiedzi

2010-02-23T13:28:17+01:00
Są to najżyźniejsze gleby w Polsce, zajmują około 1 % pow. kraju. powstają na skałach lessowatych pod roślinnością łąkowo-stepową. Występuje w ok. Krakowa, Sandomierza i Opatowa.
2010-02-23T13:36:31+01:00
Typ gleb czarnej barwy powstałych głównie z lessów w strefie klimatu kontynentalnego, przy udziale roślinności łąkowo-stepowej; posiadają wysoką zasobnośc w próchnicę, są najurodzajniejszymi glebami świata; zajmują6 % pow. wszystkich lądów; najczęstsze w Azji, płd.-wsch. Europie i obu Amerykach; w polsce w lubelskim , Krakowskim i Rzeszowskim; podatne na erozję wietrzną w czasie suszy, łatwe do zniszczenia wskutek upraw monokulturowych.
2010-02-23T14:10:44+01:00
Czarnoziemy- są to najżyźniejsze gleby w naszych szerokościach geograficznych. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż posiadają bardzo duży poziom próchniczy. Bardzo duże połacie powierzchni terenu zajmowane są przez te gleby na Ukrainie- u naszego wschodniego sąsiada. Gleby te są utworzone na lessach. Nie wymagają one większych zabiegów agrotechnicznych (nie wymagają użyźniania, odkwaszania itp.) jednak ich niewłaściwe uprawianie prowadzi do degradacji. Czarnoziemy występują głownie na wielkich równinach. Duża porowatość ( nie jest to gleba zbita) powoduję bardzo łatwy przepływ wody. Jest to gleba, która w naturalnym środowisku zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających roślin (pszenica, buraki cukrowe). Czarnoziemy są w najwyższej (pierwsza klasa) klasie bonitacyjnej w Polsce ( klasa bonitacyjna dotyczy żyzności gleb).
Występowanie w naszym kraju: Wyżyna Lubelska (ok. Hrubieszowa), ok. Przemyśla, Wyżyna Krakowsko-Sandomierska. Głownie wschodni i południowo-wschodni rejon naszego kraju.

Pozdrawiam.