Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-23T14:10:59+01:00
Adam Zagajewski (ur. 21 czerwca 1945 we Lwowie) – poeta, eseista, prozaik, tłumacz.
Spis treściStudiował psychologię i filozofię. Związany z poetyckim ruchem Nowej Fali w Krakowie.

Wywodzi się z programu krakowskiej grupy "Teraz". Po podpisaniu listu 59 w 1975 był objęty zakazem druku. Wykładowca amerykańskiego uniwersytetu w Houston. Od 1981 roku mieszkał w Paryżu, a od 2002 roku na stałe w Krakowie. Członek redakcji Zeszytów Literackich. Laureat nagrody Vilenica w 1996 roku i Nagrody Adenauera w 2002 r. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prowadził gościnnie warsztaty poetyckie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Rodzaj twórczości [edytuj]

Zagajewski tworzy niemal wyłącznie wiersze białe i wolne. Przy tym definiuje poezję jako sztukę przetwarzania i układania wyrażeń myślowych. Wbrew wiodącemu prym postmodernizmowi uważa, że nie kształtowanie języka, ale sens jest najważniejszą cechą poezji. Dlatego nie ma w poezji Zagajewskiego niemal żadnych asyndetonów, neologizmów czy zniekształceń słownych. W jego poezji bardzo ważną rolę odgrywa tajemnica wpisana w przeżywanie współczesności. Oddalony od tradycji "tłumaczenia muzyki" na słowa, zajmuje się tylko jej sensem bardzo często starając się wyrazić nie sam utwór muzyczny, ale cechę takiego utworu. Jest miłośnikiem Chopina, Bacha, Szostakowicza i Mahlera. W jego poezji znajdują się także nawiązania do mityzacji rzeczywistości, epifanii – tu poeta kontynuuje Miłosza. Sam z wielkim dystansem odnosi się do swojej poezji. Zagajewski jest też znanym eseistą.


* Nagroda Fundacji im. Kościelskich, Genewa, 1975
* Nagroda im. Kurta Tucholsky'ego - Sztokholm, 1985
* Nagroda im. Andrzeja Kijowskiego - Warszawa, 1986
* Prix de la Liberté - Paryż, 1987
* Międzynarodowa Nagroda Literacka Neustadt zwana "Małym Noblem" - Neustadt, 2004

W październiku 2003, za książkę Powrót, uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca.

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 14 września 1998 za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 18 maja 2007 za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość wręczenia odznaczenia miała miejsce rok później: 30 czerwca 2008.

W 2009 został po raz drugi odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Jest synem prof. Tadeusza Zagajewskiego i mężem aktorki i tłumaczki Mai Wodeckiej. Razem z żoną wrócili na stałe do Polski w 2002 roku

mam nadzieje ze pomoglam licze na naj;)
1 5 1
2010-02-23T14:14:12+01:00
Adam Zagajewski (ur. 21 czerwca 1945 we Lwowie (obecnie Lviv, Ukraina)) to polski poeta, prozaik, tłumacz i eseista. Następnie liryczne na meta-fizyczne i kulturowe problemy.
Żył w Paryżu od 1982 roku. W 2002 roku przeniósł się do Krakowa. Poemat Staraj się chwalić Mutilated świat, wydrukowany w The New Yorker ", stał się sławny po 9 / 11. Obecnie jest członkiem wydziału, na University of Chicago's Committee on Social Thought i uczy się na dwie klasy, jeden człowiek polski poeta Czesław Miłosz.
Otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi i dwukrotnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

8 4 8