Przeczytaj opis sytuacji i wykonaj polecenia.
OPIS SYTUACJI:
Darek,Karolina i Krzysiek są rodzeństwem.Pokłócili się o to,kto ma wyprowadzić psa na spacer.Darek,najstarszy z całej trójki,pod nieobecność rodziców czuł się ich zastępcą.Uważał że "dzieciaki"-jak nazywał Karolinę i Krzyśka-powinny być mu posłuszne.Dlatego polecił im wyjść z psem.Jednak Karolina bez słowa wróciła do odrabiania lekcji.Uznała,że skoro musi napisać długie wypracowanie,jest usprawiedliwiona i polecenia Darka jej nie dotyczy.Natomiast Krzysiek źle się czuł i nie miał ochoty wychodzić z domu.Mimo to,widząc złość brata i obojętność siostry,Zgodził się wziąć Reksia na spacer.
1.Odpowiedz,jak zachowali się w sytuacji konfliktowej Darek,Karolina i Krzysiek.Przyporządkuj do imienia każdej osoby odpowiednie określenie.
Darek................................................................
Karolina.............................................................
Krzysiek.............................................................
OKREŚLENIA:
wspólne rozwiązywanie problemu,
rywalizacja,
uleganie,
postawa kompromisowa,
unikanie konfliktu.
2.Wyjaśnij,jak powinny przystąpić poszczególne osoby,aby konflikt został rozstrzygnięty w sposób korzystny dla wszystkich jego uczestników.
3.Wymień najczęstsze-według Ciebie-przyczyny konfliktów rodzinnych.
4.Wyjaśnij,jak konflikty rodzinne mogą wpływać na samopoczucie członków całej rodziny.

1

Odpowiedzi

2009-10-16T19:33:38+02:00
1,Darek rywalizacja
Karolina unikanie konfliktu
Krzysiek uleganie, postawa kompromisowa,
2. Powinni wspólnie rozwiązać problem. Moim zdaniem Karolina powinna powiedzieć braciom że jest zajęta, ale może zrobić sobie przerwę. Krzysiek skoro sie źle czuje, niech lepiej nie wychodzi z domu bo zachoruje. A Darek powinien sie zastanowić czy to on nie ma najmniej zajęć i czy nie mógł by wyprowadzić psa. Powinni wspólnie ustalić kto ma mniej spraw aby wyjść z psem.
3.Najczęstsze przyczyny konfliktów:
- nie domówienie
- brak zrozumienie
- nie słuchanie co do nas mówią rodzice, rodzeństwo
- brak posłuszeństwa
- brak organizacji
4.Konflikty zazwyczaj wpływają na rodzinę źle i psuja jej samopoczucie. Członkowie rodziny winią sie za swoje nie chęci do kompromisu, często reagują nerwowo i wyładowują swa złość krzykiem. Są jednak przypadki że kłótnia w domu oczyszcza atmosferę poprawia kontakty ponieważ w złości często mówimy wprost o co nam chodzi i wtedy dany członek rodziny może nam pomóc.
64 4 64