Odpowiedzi

2010-02-23T14:49:19+01:00
Goplana jest nimfą wodną. Miała złote włosy, w których gnieździły się jaskółki. Postać tą można nazwać również stworzeniem z mgły i galarety.Nimfa wodna charakteryzuje się dążeniem do upragnionych celów.Nieszczęściem Goplany okazuje się miłość do człowieka – hulaki i lekkoducha – Grabca. Zakochana w Grabcu, którego niegdyś uratowała przed utonięciem. Miłość doprowadziła ją do sprzeniewierzenia się swemu powołaniu (sama zburzyła wspomniany ład). Wszelkimi sposobami próbowała pozyskać względy wiejskiego chłopaka o wątpliwych walorach, Jej nieodłącznymi sługami byli Skierka oraz Chochlik. Pewnej zimy ratuje go od utonięcia, wyrzucając ledwo żywego nieszczęśnika na taflę jeziora. Grabiec, zakochany w Balladynie, nie chce wiązać się z tworem „z mgły i galarety”. Owa namiętność gubi wodną boginkę, gubi też innych bohaterów. Patronka przyrody krzyżuje ludzkie plany i za wszelką cenę postanawia zdobyć kochanka. królowa jeziora Gopło i otaczającej jej przyrody, jest dobrą wróżką.
2010-02-23T14:52:00+01:00
Goplana jest jedną z fantastycznych postaci. Jest jedyną i wyjątkową królowa jeziora Gopło. Nimfa jest szalenie zakochana w Grabcu. Jednak na przeszkodzie stoi jej Balladyna. Goplana ma również swoich poddanych- Skierka i Chochlik. Jest nimfą wodną. Na pytanie, które zadała jej Balladyny ''A ty, co za widmo?'' odpowiedziała ''Bańka z kryształu, którą wichry z błękitu fali i barwami kwiatu maluję zorze...''. Goplana ma złote włosy, w których mieszkały jaskółki. Nimfa uparcie dąży do swoich celów życiowych. Jest dumna z tego, że jest królową jeziora Gopło. Uważam, że Goplana pomimo całej historii to pozytywna postać dramatu Zrozumiała swój błąd i dlatego opuściła jezioro Gopło. Choć wyrządziła tyle złego to miała dobre zamiary, które nie do końca się sprawdziły.
2010-02-23T16:52:19+01:00
Goplana
Nimfa wodna, królowa jezioro Gopło, strażniczka naturalnego ładu, okolicznej krainy. Postać fantastyczna. Jej nieodłącznymi sługami byli Skierka oraz Chochlik.Zakochana w Grabcu, którego niegdyś uratowała przed utonięciem. Miłość doprowadziła ją do sprzeniewierzenia się swemu powołaniu (sama zburzyła wspomniany ład) wszelkimi sposobami próbowała pozyskać względy wiejskiego chłopaka o wątpliwych walorach, charakterze, w końcu,zazdrosna o Balladynę, rozzłoszczona przezwiskami zmieniła go w wierzbę. Później odwróciła czary, uczyniła Grabca królem, nałożyła na jego głowę koronę Popielów, co stało się powodem zamordowania amanta. Nadawszy bieg całemu splotowi tragicznych wypadków, zbrodni w świecie ludzkim Goplana, dręczona poczuciem winy, odleciała z kluczem żurawi gdzieś na północ. Lecąc nad zamkiem Balladyny zawiesiła burzową chmurę- padający z niej piorun zabił królową.
Trudno jednoznacznie wyjaśnić znaczenie tej wywodzącej się z postaci baśniowych rusałek mającej nieco wspólnego z tytanią dramatu Szekspira bohaterki. Można przyjąć, że jest to personifikacja sił nadprzyrodzonych określających ludzkie losy.