Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-17T17:58:03+02:00
Licencja na oprogramowanie określa się jako umowę zawarta między wydawcą programu (podmiotem, do którego należą prawa autorskie), a osobą, która ma zamiar używać danego oprogramowania. Z umową licencyjną mamy najczęściej styczność podczas instalacji danego programu, gdzie jesteśmy proszeni o potwierdzenie zapoznania się z warunkami danej licencji oraz na ich akceptację, bez których instalacja nie byłaby możliwa. Prawo autorskie zawarte jest w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Typy licencji
Licencja OEM (Original Equipment Manufacturer) – jedna z bardziej znanych licencji, gdyż mamy styczność z nią bardzo często np. kupując system operacyjny bądź także części komputerowe. W odniesieniu do oprogramowania, licencję OEM najczęściej spotkamy kupując produkty firmy Microsoft. Licencja na oprogramowanie OEM jest bardzo uściślona, generalnie rzecz biorąc, system operacyjny Windows licencjonowany na podstawie licencji OEM możemy zakupić tylko wraz z nowym komputerem. Licencja jest ważna TYLKO I WYŁACZNIE na komputer, wraz z którym system został zakupiony. Po wymianie jakiejkolwiek części w komputerze licencja może ulec unieważnieniu. Nie mamy także możliwości przeniesienia licencji na inny komputer. Produkty OEM wymagają aktywacji produktu, co powiązuje ten produkt z podzespołami komputera. Zatem jeśli wymienimy jakąkolwiek część w komputerze BEZPOWROTNIE TRACIMY licencję OEM na ten komputer. W takim przypadku pozostaje tylko zakup nowej licencji. Istnieje jednak wyjątek od tego, licencji nie stracimy wtedy gdy wymiana danej części jest spowodowana jej uszkodzeniem, przy czym wymiana musi być w ramach gwarancji.

BOX – jest to wersja pudełkowa. Produkty w wersji BOX wyposażone są najczęściej w tekturowe opakowanie (stąd angielska nazwa), dodatkowe okablowanie oraz oprogramowanie, a także często aplikacje multimedialne i gry. Jest to najdroższa ze sprzedawanych masowo wersji. W odróżnieniu od wersji OEM, oprogramowanie BOX może być zainstalowane na dowolnym komputerze posiadanym przez użytkownika tego oprogramowania oczywiście na liczbie stanowisk, którą określa licencja. W odróżnieniu od oprogramowania OEM które jest przypisane do urządzenia na którym jest zainstalowane, oprogramowanie BOX można wielokrotnie przenosić pomiędzy komputerami – jest przypisane do użytkownika.

Licencja Freeware – licencja freeware daje nam możliwość nieodpłatnego korzystania z programu, jednak nie musimy zaakceptować kilka warunków. Program freeware możemy dowolnie wykorzystywać w celach domowych do użytku własnego, jednak nie możemy korzystać z programów objętych licencją freeware żadnych korzyści majątkowych. Wszystko co stworzymy za pomocą takich programów, np. programów graficznych, muzycznych itp. możemy dowolnie upowszechniać nieodpłatnie. Programu freeware nie można sprzedawać, ani wprowadzać do niego żadnych zmian.

Licencja Shareware – licencją shareware są objęte zazwyczaj programy płatne, które jednak po instalacji dają nam przez pewien czas korzystać z wszystkich funkcji danego programu. Po upływie tego okresu próbnego należy wykupić pełną licencję na dany program, gdyż funkcjonalność tego programu będzie bardzo ograniczona lub programu nie da się włączyć.

Licencja Trial – programy oferują wszystkie swoje funkcje, jednak ich okres użytkowania jest ograniczony czasowo (najczęściej 30 dni). Po upłynięciu czasu dozwolonego na korzystanie z programu zazwyczaj będziemy zmuszeni do usunięcia go z dysku twardego komputera lub zakupienie pełnej wersji.

Licencja Adware – programy tego typu są rozprowadzane są darmowo, jednak same w sobie posiadają różnego rodzaju reklamy, banery reklamowe lub inne niechciane elementy. Najczęściej po uiszczeniu odpowiedniej opłaty można dokonać zakupu wersji programu pozbawionej reklam. Istnieją programy, które usuwają wszystkie reklamy, jednak jest to już naruszenie praw zawartych w treści licencji Adware, co więc jest niezgodne z prawem. W niektórych programach zawarte jest coś w rodzaju złośliwych kodów, dlatego należy uważać na tego typu programy.

GNU General Public Licence – programy objęte tą licencją umożliwiają użytkownikowi uruchamianie programu w celach dowolnych, a na dodatek użytkownik ma możliwość udoskonalania go, kopiowania, a także tworzenie i udostępnianie własnych poprawek oraz posiada prawo do publikowania kodu źródłowego. Licencja ta jest często powiązana z systemami operacyjnymi Linux, np. Ubuntu.

---
Może być?
a napiszesz jaki program pa licencję box i OEM