Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-23T16:08:45+01:00
Kamień stał od niepamiętnych czasów (prawdopodobnie meteoryt), był on "początkowo biały, stał się z upływem wieków czarny, zmieniony przez grzeszne usta pątników. Tutaj też zawieszano wyszywane złotymi nićmi na jedwabiu najsłynniejsze poematy staroarabskie, wyróżnione na konkursach poetyckich urządzanych na terenie dawnej Arabii" (R.Piwiński - "Mitologia Arabów").
Al-Kaba była sanktuarium zanim powstał islam, potem została ona przystosowana do potrzeb nowego kultu. Za zycia Mahometa na sanktuarium składał się drewniany budynek, z posążkami licznych bożków, stał także Czarny Kamień. Prorok kazał wyrzucić posągi jednakże zachował kult Kamienia, jak i tradycję pogańskich pielgrzymek do świątyni, która w dzisiejszej postaci powstała w VIII wieku. Fundamenty świątyni miały ponoć sięgać siódmej ziemi.
Jest jednak Kamień czymś więcej niż najwyższym miejscem kultu, ponieważ wedle podań na początku przed stworzeniem świata ta świątynia była "zmętnieniem w przestrzeni kosmicznej. Akt stworzenia polegał na tym, że po kolei wywiedzione z niej zostały wszystkie sfery niebieskie, a następnie ziemskie. Cały kosmos składać się miał z sukcesywnie stworzonych siedmiu sfer ziemskich i siedmiu niebieskich. W siódmym niebie spoczywać miał tron Stworzyciela na jednej linii z Al-Kabą, wyznaczającą z nim wspólnie oś wszechświata." (R.Piwiński - "Mitologia Arabów").

3 5 3