Czym jest prawdziwe szczęście według lektury K. Dickens'a pt.: Opowieść Wigilijna
- Krótkie przedstawienie treści utworu
- Charakterystyka Ebenezer'a Scrooge'a (jego przemiana pod wpływem czego się zmienił)
- Rozważania prawdziwego szczęścia

Prosze pomóżcie
Potrzebuje tego na czwartek

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-23T16:32:41+01:00
- Stary kupiec, Ebenezer Scrooge, znany ze swego skąpstwa, powraca w Wigilię Bożego Narodzenia do domu. Zjawia mu się tam duch jego wspólnika, Marley'a, który ostrzega, że jeśli Scrooge się nie zmieni, po śmierci czeka go wieczna męka. Duch zapowiada też odwiedziny trzech innych duchów, dzięki którym los starego skąpca może się odmienić. Duchy rzeczywiście przybywają i ukazują Ebenezerowi przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Po tych wizytach skąpiec ulega wielkiej przemianie.M.in. podwyższa pensję pracownikowi, opiekuje się jego kalekim synkiem, Małym Timem, hucznie obchodzi każde Boże Narodzenie.
- Ebenezer Scooge to człowiek w podeszłym wieku, zgorzkniały, właściciel Kantoru. Jest bogaty, ale żyje w nędzy i samotności. W żuciu interesują go tylko pieniądze, a jego żądza zysku tak nad tym zapanowała, że stał się nie miły a,e otoczenia, nie czuły na cudze cierpienie i zamknięty w sobie. Zachowywał się jak typowy skąpiec.
Po spotkaniu z duchem swojego wspólnika przeobraża się całkowicie. Staje się życzliwym,uczciwym, dobrym człowiekiem, chętnie pomaga innym.
Dickens opowiedział historię człowieka, dla którego pieniądz stał się nadrzędną wartością w życiu.

- Karol Dickens w "Opowieści wigilijnej" opowiedział historię człowieka, dla którego pieniądz stał się najważniejszą wartością w życiu.Życie Scrooge'a pozbawione było sensu i celu. Celem ludzkiego istnienia nie może być gromadzenie pieniędzy. Bohater zapomniał, czym jest miłość, przyjaźń. Z powodu skąpstwa nie założył rodziny. Dopiero pod koniec życia (utworu) uświadomił sobie, że popełniał błędy i dzięki temu zaczął się zmieniać.

tyle miałam na lekcji.. ;)