Pomocy proszę!!!
kto czytal "makbeta" W. szekspira to proszę o pomoc!
1. co powstrzymuje Makbeta przed popelnieniem zbrodni?
2. jakim doświadczeniem jest dla bohatera zbrodnia na Dunkanie?
3. jakie skutki pociąga za sobą pierwsza zbrodnia?
4. kim staje się Makbet dla samego siebie i świata?
5. jak zmieniaja się relacje między malżonkami ( makbeta i jego żony lady makbet)?
bardzo proszę pomóżcie z góry dziękuje!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-24T15:04:22+01:00
Makbet jako gospodarz oraz krewny i wesal Dunkana musi wybrać pomiędzy zabiciem Króla Dunkana, aby móc zająć po nim tron a honorem i sławą. Makbet jeżeli zabije Dunkana pozostanie zbrodniarzem, splami swój honor, złamie zasadę gościnności, utraci szacunek, dobre imię i sławę, będzie miał wyrzuty sumienia i będzie żył w ciągłym strachu. Jeżeli zbrodni tej nie popełni będzie czysty, jego honor pozostanie niesplamiony, zostanie uczciwym rycerzem ale nie spełni swoich ambicji a jego żona nie zostanie królową. Pożądanie władzy Lady Makbet i siebie samego przekonywała go coraz bardziej, że to jedyne wyjście, więc wybrał ścieżkę zbrodni. Namawiany przez swoją żonę i pobudzony tym, że jest tylko tchórzem postanowił dokonać tego haniebnego czynu i śięgnąć po to o czym tak marzył od dawna. Jednak przed samym zabójstwem Makbet ma watpliwości gdyż źle obmyślona zbrodnia będzie miała swoje następstwa. Jest niezdecydowany bo jego obowiązkiem jest nie zabijać króla, lecz dać mu wszelkie, mozliwe bezpieczeństwo więc zaczyna potępiać ten występek. Niedawno został obdarzony godnością przez króla Dunkana i sławą u ludzi, chce więc jak najdłużej pozostać z honorem i nie chce tego odrzucać poprzez tak haniebny czyn. Żona oślepiona władzą wmawia Makbetowi, że opuściła go nadzieja dlatego ma watpliwości. Podstępem podpuszcza go tym aby swoje ambicje i pożądanie przelał w mężny czyn dla ich dobra. Makbet zareagowawszy na te słowa chce dokonać tego morderstwa i jest gotowy na wszystko, aby udowodnić swej żonie, że jest mężny i odważny a nie zwykłym tchórzem. W ten sposób Makbet dochodzi do władzy zabijając króla Dunkana. Kiedy służba oznajmiła iż król nie żyje, Makbet z żoną lamentują, udają wiernych, zrozpaczonych poddanych a w rezultacie muszą starać się aby zbrodnia się nie wydała. Udając szał rozpaczy Makbet zabija sługi aby całkiem zatuszować sprawę. Z czasem zaczyna sobie nie radzić z ciężarem zbrodni i zaczyna mieć przewidzenia. Ludzie są przestraszeni gdyż Makbet stał się okrutny, odsunął sie od zony, która ma obsesję obmywania rak z krwi. Jest to jej wyobrazenie, przestaje spać, nie wytrzymuje tego i popełnia samobójstwo. Makbet żaś w każdym człowieku widzi zagrożenie, zyje w opsesji.Ginie z rąk Makdufa.

Makbet oszukał swój lud oraz swoich służących. Jego zakazy wykraczają poza prawo. Ma dusze piekielną i skażoną złem a jego złość kroczy do zabójstwa. Rządzi metodą morderstwa, kieruje się emocjami, w drugim człowieku widzi wroga, dąży do władzy, gardzi wszystkimi wartosciami i zasadami, nie cofnie się przed najokrutniejszym czynem. Jest tyranem w kraju panuje strach, bezprawie i przerażenie. w skutek tego następuje upadek kraju. Makbet zdawał sobie jednak sprawę, że się zmienił. wybiera rządy bezwzględne. Boi się nawet swojego cienia, nie jest człowiekiem wolnym od poczucia winy. Zabija także i z lęku. Rządza władzy pociaga go do upadku moralnego.
Na początku był poddanym rycerzem, szanował swoją żonę, kochał ojczyznę, był dzielny i odważny. Zyskał dzięki temu sławę i oddanie króla i wszystko potoczyło by sie inaczej gdyby nie jego ambicja i przepowiednie czarownic.

mam nadzieję że pomogłam :)
11 2 11