Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-23T17:02:03+01:00
Akcja powiesci toczy się na przestrzeni 12 lat.rozpoczyna się w roku 1399 /śmierć Jadwigi /, konczy w roku 1410 /bitwa pod grunwaldem/.
ZBYSZKO-pochodzi z bogdańca,herbu Tępa Podkowa,zawołania Grady.
To główny bohater,bratanek Maćka z Bogdańca.Rodowa posiadłość została zniszczona podczas wojen między sąsiadami.Zbyszko i Maćko postanowili zaciągnąć sie do wojska,które organizował Jaśko z Oleśnicy z polecenia Władysława Jagiełły.Zbyszko to piękny młody męźczyzna,ma długie jasne włosy.Jest zgrabny ,postawę ma dumną.
MAĆKO-,,brodaty ,w sile wieku,pleczysty,prawie ogromny,ale wychudły.Włosy nosił ujęte w pątlik,,.To mądry i przebiegły mężczyzna.
DANUŚKA-córka Juranda ze Spychowa.Pierwsza żona Zbyszka z Bogdańca.Wyglądała na 12 lat,śliczna,drobna,delikatna.Miała długie włosy i smukłą postac.Często była smutna i zamyślona.Nie umiała przeciwstawić się niewoli krzyzackiej.Popadla w obłęd.Umarła przed Spychowem,gdzie wiózł ja zrozpaczony Zbyszko.
JURAND-to jednooki ,mężny mężczyzna.Byl rycerzemmazowieckim,który po śmierci ukochanej żony poświecil się zemście na Krzyzakach.Pod wpływem rozpaczy po utracie córki porzuca mściwą postawę,wybacza mordercy Danuśki.Gdy umierał uważany był prawie za świętego.