Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-16T19:21:43+02:00
Muzyka barokowa uzewnętrzniala uczucia człowieka , jest kunsztowna, wirtuozowska, rozbudowana o nowe brzmnienia instrumentów. Kompozytorzy dążyli do takiej faktury utworu, w której słowo wysuwało sie na plan pierwszy, a melodię podkreślał akordowy akopadiament. histaoria muzyki baroku zamyka się w latach 1600-1750. Kompozytorzy tej epoki rozwijali formy muzyczne wykreowane w renesansie, tworzac równocześnie zupelnie nowe, już w barokowym stylu i charakterze. do najwybitniejszych przedstawicieli tej epoki należą: Antonia Vivaldi, Georg Friedrich Handel, Jan sebastian Bach. W Polsce: , Aadam jarzebski, bartlomiej pękiel, Grzegorz Gerwazy Gorczycki. W koncowej fazie baroku na francuskim dworze zrodził sie nowy styl obowiazujacy w sztuce- rokoko. Odznaczal sie elegancją formy, lekkością i wdziękiem,a melodieoparte na akordowym tle przepełnione były bogatymi ozdobnikami. Podobny kierunek o nazwie galant rozwinął sie w Niemczech i we Włoszech.
1 5 1
2009-10-16T19:26:32+02:00
1) Barok-wyrósł na podłożu renesansu i panował w XVI - XVIII wieku (ok. 1580 - ok. 1730 r.). Barok odznacza się ekspresyjnością, bogactwem formy i zdobnictwa, silnymi kontrastami, monumentalnością Nastąpiło nasilenie chrześcijańskiej świadomości religijnej. Zjawisko to wynikło z kątreformacji. Światopogląd barokowy pojawił się w krajach południowej europy, Hiszpania, Włoszech, Portugali, a także w krajach europy środkowej, takich jak Polska, czy Węgry. Przemiany w sztuce. Artyści barokowi...

2) Jest to muzyka powstała w XVII i XVIII wieku. Miano barokowej powstało od efektu odważnych eksperymentów. Objawiło się w tym czasie wiele prawdziwych talentów, zarówno wśród kompozytorów, jak i wykonawców. Podróżując po Europie, śpiewacy operowi oraz towarzyszący im instrumentaliści zarabiali nie małe pieniądze, zadziwiając publiczność swoją wirtuozerią w trakcie koncertów.