Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-16T21:07:25+02:00
Muzyka średniowieczna:
Średniowiecze trwało od V do XV wieku. Dominowały śpiewy kościelne i liturgiczne w języku łacińskim. Formą, która trwała przez cały ten okres był chorał gregoriański którego twórcą był papież Grzegorz Wielki. Chorał gregoriański jest to zbiór psalmów żydowskich i hymnów rycerskich. Charakterystyczne w chorale gregoriańskim były śpiewy sylabiczne (na jedną sylabę tekstu przypadał dźwięk na tej samej wysokości), oraz śpiewy melizmatyczne (na jedną sylabę tekstu przypadało kilka dźwięków o różnej wysokości). Właśnie z tej epoki pochodzi najstarsza polska pieśń - "Bogurodzica"

Muzyka renesansowa:
Renesans to epoka w muzyce obejmująca XVI wiek. Charakterystyczną cechą jest nawiązanie do kultury antycznej - starożytnej. Od tej epoki datuje się początki muzyki instrumentalnej. Pojawiły się pierwsze próby wykształcenia systemu tonalnego dur - moll. Nastąpił rozwój muzyki chóralnej; rozkwit muzyki a capella. W renesansie twórcy komponowali zarówno muzykę o charakterze religijnym (motet, msza) jak i świeckim (chanson, villanella, frottola, madrygał).

Różnice między dwoma tymi epokami można już wywnioskować z tekstu. Między innymi trzeba podkreślić, że w średniowieczu nie istniała faktura instrumentalna, która w renesansie zaczęła się pojawiać.

Mam nadzieję że choć troszkę pomogłam:))^^ pozdrawiam(-;
41 4 41