Odpowiedzi

2010-02-23T17:30:42+01:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
MUTUALIZM- związek przynoszący korzyści obu gatunkom organizmów współpracujących ze sobą. Bez siebie nie przeżyją.
przykłady:
-mikoryza, czyli związek rośliny z grzybem- grzyb oplata korzenie rośliny i czerpie z nich związki organiczne. Roślinie ułatwia pobieranie wody i soli mineralnych z podłoża.
-babka i krewetka- krewetka za pomocą odnóży przygotowuje dla siebie i babki schronienie. Babka pełni funkcję przewodnika dla ślepej krewetki, ułatwiając zdobywanie pokarmu i ostrzega o niebezpieczeństwie.
-mrówki ogrodniczki i grzyby- mrówki hodują w gniazdach grzyby, którymi się żywią. Grzyby bez ich opieki nie są w stanie przeżyć.

PROTOKOOPERACJA- obie strony czerpią korzyści z wzajemnego oddziaływania, ale ten związek nie jest koniecznością.
przykłady:
-bąkojad i bawół- bąkojady oczyszczają skórę bawołów z kleszczy i muchówek
-pustelnik i ukwiał- w razie ataku pustelnik przesadza ukwiała na brzeg muszli, aby bronił go za pomogą czułek z parzydełkami.

KOMENSALIZM- inaczej współbiesiadnictwo. Jeden z ogranizmów czerpie korzyści z obecności drugiego, nie wyrządzając mu szkody, ale nie przynosząc też pożytku.
przykład:
-rekin i podnawka- podnawka traktuje rekina jako środek lokomocji, przyczepia się do jego ciała za pomocą przekształconej w przyssawkę płetwy grzbietowej. Zapewnia sobie transport na duże odległości.
61 4 61