Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-23T17:12:42+01:00
Palma bananowa wypuszcza pęd olbrzymich liści, które w jej dolnej części tworzą tzw. pozorny pień. Osiąga do 6 metrów wysokości. Kiedy owoce dojrzeją, nadziemna częśc rośliny więdnie i usycha.

Banany rosną w gorących krajach. W stanie dzikim został odkryty w Indiach, jednak jego hodowle zakładano w różnych krajach o gorącym klimacie. Owoce banana są smaczne i bardzo pożywne, w niektórych krajach stanowią podstawę wyżywienia dla ich mieszkańców.

Z liści niektórych gatunków, o niejadalnych owocach otrzymuje się włókna zwane "manila", z których produkuje się papier. Z włókien banana manilskiego z Filipin robi się także liny okrętowe, sieci rybackie i ubrania.

Choć dziś banana możemy sobie kupić w każdym sklepie, jeszcze kilkanaście lat temu, w naszym kraju były to "owoce luksusowe". Można je było kupić bardzo rzadko, najczęściej trafiały na stoły osób, które miały krewnych za granicą lub mogły kupić je w specjalnych sklepach zwanych Pewexami, gdzie towar kupowano za dolary, w cenach przekraczających możliwości przeciętnego Polaka.