Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-24T11:13:21+01:00
Konfederacja barska- działała w latach 1768-72. Jej dowodzącym był Pułaski, w walkach wsławił się jego syn Kazimierz. Miała ona na celu zdetronizowanie króla, zachowanie złotej wolnośći szlacheckiej i uniezależnienie się od Rosji. Po krótkim czasie uprowadzili samego króla-S.A. Poniatowskiego, ale temu udało się uciec, dzięki pomocy jednego z konfederatów.
Kiedy władca opowiedział plotkę o tym, że chcieli go zamordować, to od razu stracili poparcie. W 1772r. upadła ich ostatnia twierdza – Jasna Góra. Była to pierwsza takiego typu konfederacja, ale nie ostatnia. Była bezpośrednią przyczyną I rozbioru Polski.

Przyczynami II rozbioru Polski było utworzenie konstytucji 3 maja- Polacy chcieli uniezależnić się od Rosji, a caryca nie chciała na to pozwolić. Zawiodła także działalność króla, podczas wojny, którą prowadziliśmy w obronie konstytucji z Rosją, mieliśmy przewagę, ale król wystraszył się gróźb o zabraniu tronu mu tronu. Wcześniej nie pomógł bitwie pod Dubienką, gdzie nie chciał udostępnić Kościuszce planów Dubienki, co było jedną z przyczyn tamtejszej porażki. Król następnie przystąpił do Targowicy i dokonano II rozbioru Polski, bez Austrii.

Katarzynami- była pochodzenia pruskiego urodziła się w Szczecinie, w 1762r zamordowała prawdopodobnie swojego męża Pitra III i tak doszła do władzy. To ona była prekursorką 3 rozbiorów Polski. Doprowadziła do naszego upadku. Była w dana w setki romansów m.in. z Stanisławem Poniatowskim. W 1787r. w Kaniowie wyśmiała propozycje Poniatowskiego o ich ślubie i powiązaniu Rosji i Polski unią personalną. Po III rozbiorze Polski zażądała abdykacji Poniatowskiego, ten udał się u niej pod opiekę do końca życia. Zmarła w Petersburgu w listopadzie 1796r.