Odpowiedzi

2010-02-23T19:35:59+01:00
A więc tak:
w Rzymie religią dominującą było wielobóstwo, pogaństwo. nowa wiara = zagrożenie starej. Cesarz Neron rozpoczął prześladowanie, gdy oskarżył Chrześcijan o spalenie Rzymu w 64 r.n.e.
3 5 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-23T19:51:59+01:00
Pierwszą falę prześladowań chrześcijan wiąże się z pożarem Rzymu w 64, o podpalenie którego cesarz Neron oskarżył chrześcijan. W wyniku prześladowań, które trwały do śmierci władcy w 68 r. wielu rzymskich chrześcijan (kampania nie objęła prowincji) poniosło okrutną śmierć rzucani na arenach dzikim zwierzętom, albo paleni żywcem.Druga fala prześladowań wiąże się z imieniem cesarza Domicjana (81-96). Chrześcijanie byli wtedy skazywani pod pretekstem "ateizmu", czyli nieskładania ofiar bogom. Zarzucano im również rzekomą wrogość wobec ludzi, tajne stowarzyszanie się, orgie, uprawianie zbrodniczej magii i czczenie osła. Wrogie nastroje były rozpowszechnione wśród ludów pogańskich Imperium i prześladowania spotykały się ze zrozumieniem i poparciem. Na Wschodzie, a zwłaszcza w Azji Mniejszej, gdzie popularny był boski kult cesarza, chrześcijaństwo oznaczało przestępstwo polityczne i tam prześladowania były szczególnie nasilone. Akcje władz ograniczył Trajan (98-117), który nakazał karać chrześcijan, lecz tylko tych, którzy na procesie odmówili składania ofiar bogom. Trajan zabronił także uwzględnienia anonimowych donosów oraz śledzenia chrześcijan. Dlatego te prześladowania dotykały głównie biskupów oraz poszukujących męczeństwa członków sekty montanistów. Nie zawsze też skazywano chrześcijan na śmierć, ale czasem też na przymusowe roboty w kopalniach i kamieniołomach albo zesłanie.
2 1 2
2010-02-23T19:57:54+01:00
Pierwsi cesarze prześladowali chrześcijan, bo

-chrześcijaństwo było sprzeczne z polityką jaką prowadził Rzym
-chrześcijaństwo mogło rozzłościć bogów
-chrześcijaństwo było sprzeczne z dotychczas obowiązującą religią

Neron:
-Wśród ludu rozeszła się pogłoska, że to Neron podpalił Rzym. Dlatego aby oczyścić się z zarzutów zwalił winę na chrześcijan i rozpoczął ich prześladowania.