Odpowiedzi

2010-02-23T20:32:42+01:00
Aby poprzeć moją opinię zacytuję tutaj popularne stwierdzenie „pieniądze szczęścia nie dają”. Wszystko to czego potrzebuje każdy z nas nie ma swojej ceny. Spójrzmy na Harpagona mimo że ma dużo pieniędzy potrzebuje bliskości drugiej osoby. Idzie po radę do Frozyny, która próbuje zachęcić go do swojej koleżanki. Ten wątek nie zostaje jednak wykorzystany.
Kolejnym argumentem niech będzie fakt że tytułowy „Skąpiec” też potrzebuje pomocy od swoich dzieci od których się odwraca. Można tu przytoczyć sytuację ze szkatułką. Kiedy Harpagon w ironiczny sposób poszukuje swoich pieniędzy nikt nie chce mu w tym pomóc !
Przejdę tutaj do następnej kwestii –życia w niedostatku. Mimo tego, że Harpagon mógł pozwolić sobie na przyjemności nie zrobił tego . Najlepiej potwierdzą ten argument słowa, które stały się jego mottem... „nie po to się żyje aby jeść ale je aby żyć.”
W świetle przytoczonych faktów stwierdzam że pieniądze nie grają w życiu człowieka najważniejszej roli. Czasami zamiast uszczęśliwić potrafią nas skrzywdzić. My też czasami stajemy przed trudnymi wyborami. Jednak utożsamiajmy szczęście bardziej ze stanem ducha niż portfela
9 3 9