Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-23T20:27:55+01:00
Po polsku:
Moją ulubioną porą roku jest lato. Lubię lato ponieważ można chodzić na plażę. Uwielbiam kąpać się w morzu i opalać się na plaży. Lubię też chodzić po plaży i zbierać muszelki. W lato są wakacje, a to lubię najbardziej. Chodzę wtedy z koleżankami na podwórko i mogę grać z nimi w różne gry. Na przykład gram w siatkówkę. Lubię też jeździć rowerem, a w lato jest odpowiednia pogoda. Nie mogę doczekać się lata!

po angielsku:
My favorite season is summer. I like summer because you can walk to the beach. I love to swim in the sea and sunbathe on the beach. I like to walk along the beach and collect shells. The summer holidays are, and I like the most. Then I go into the yard with her friends and I play with them in various games. For example, I play volleyball. I also like biking and in summer the weather is suitable. I can not wait for summer!jest 9 zdań, ale nie mogłam nic więcej wymyślić.
pzdr ! ;]
1 5 1
2010-02-23T20:33:43+01:00
My favourite season is summer. I very like summer becouse I can play in the garden and in summer is very warm .in every summer I am going with the family for holidays . in that year I was at the sea and in it not yet I know, but he can into tops . In the summer every day I meet with friends and we are going to the cinema, or to a shopping centre. every day we play volleyball, we are going to bicycle trips and we are playing football. Therefore I just love the summer then they are resting from the school and the work. There is a very beautiful weather in every summer. We are also going to the lake and into tops. Holidays and the summer are wonderful!
2010-02-23T21:00:14+01:00
My favourite season is summer because then I have holiday.

I prefer summer because of nice weather during it.

I like summer the most, then all trees are covered with thousands of colorful flowers.

In the summer there're a lot of possibilities of spending free time, such us playing volleybal, going to the swimming pool, or sunbathing.

Summer makes me happy because then I don't have to wear anoraks.

In the summer people are generally happier because of the sun which makes us active and smile.

My birthday is in the summer, so then I'm very excited.

In the summer I have free time to read some books.

In the summer I can organise a barbecue.

I like summer most, because then the day is the longest within a year.