Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2009-10-17T11:37:00+02:00
Sytuacje mityczne(dla nich religijne), na przykład sąd przed ozyrysem:)

No i po ścianach hieroglify...
17 4 17
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-17T11:45:13+02:00
W sztuce egipskiej malowano sceny z życia codziennego,sceny religijne.Często też malowano na ścianach zwierzęta,rośliny i przedmioty.do malowania dzieł potrzebowali kolorowej gliny i z tego robiły sie kolorowe farby,używali też popiołu i wegla drzewnego,sproszkowanych skał oraz sokuróżnych roślinek.może sie coś przyda.Pozdrawiam :D
2009-10-17T11:53:35+02:00
Najstarsze zachowane przykłady przedstawiają krajobraz Nilu, na którym umieszczona została także sylwetka człowieka. Egipskie malarstwo już od swoich początków było ściśle związane z religijną stroną życia Egipcjan. Twarz człowieka przedstawiano z profilu. Nie bez znaczenia były także barwy – większość z nich miała przypisane określone znaczenie. Dla przykładu, kolor złota oznaczał wieczność oraz moc bogów, biel uwolnienie od mocy demonów lub świt, zaś żywa czerwień symbolizowała krew i życie, jakie ona daje. Freski umieszczone na ścianach grobowców i świątyń przedstawiały bogów lub postacie ściśle z nimi związane, często spotykanym motywem w grobowcach była postać boga sprawiedliwości oraz życia pozagrobowego.
Tematykę batalistyczną państwo to wprowadziło dopiero w okresie tzw. Nowego Państwa. Posługiwano się nią, by przedstawić wielkość i nieomylność Faraona – np. scena obrony kraju przed zagrażającymi mu niebezpieczeństwami, bądź przedstawionym wśród bogów w celu podkreślenia jego boskości.
Ważnymi elementami kultury egipskiej było przedstawianie bogów na freskach jako ludzi z głowami zwierząt, znacznie wyższych od „zwykłych” ludzi (miało to podkreślić ich moc oraz potęgę).
35 4 35