Analizując wskazany fragment i odwołując się do całego utworu"Dżuma"Albert Camus omów powieść jako utwór ponadczasowy. (proszę nie kopiować z internetu bo ja tez tak umiem.) praca na minimum 200 słów


Fragment

"sluchając okrzyków radości dochodzących z miasta,Rieux pamiętał,że ta radość jest zawsze zagrożona.Wiedział bowiem to,czego nie wiedział ten radosny tłum i co można przeczytać w książkach,że bakcyl dżumy nigdy nie umiera i nie znika,że może przez dziesiątki lat pozostać uśpiony w meblach i bieliźnie,że czeka cierpliwie w pokojach,w piwnicach,w kufrach,w chustkach i w papierach,i że nadejdzie być może dzień,kiedy na nieszczęście ludzi i dla ich nauki dzuma obudzi swe szczury i pośle je,by umierały w szczęśliwym mieście"
Proszę o Pomoc

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-23T22:52:27+01:00
Utwór Alberta Camusa pt "Dżuma" jest uważany za ponadczasowy , ponieważ odnosi się do każdej epoki w historii ludzkości. Albert Camus jako egzystencjalista uważał, że człowiek przez całe życie może polegać tylko na sobie, a po śmierci nic na niego nie czeka. Powyższy fragment idealnie pokazuje dwie możliwości zrozumienia określenia "dżuma" . W sposób dosłowny rozumiemy to jako chorobę, która zabiła miliony ludzi.Wiwatujący tłum odnosi wrażenie, że walka z dżumą została wygrana, lecz Doktor Bernard Rieux ma świadomość, że dżuma w każdej chwili może powrócić i znów zbierać krwawe plony, a walka z nią, została tylko "uśpiona". W znaczeniu przenośnym dżuma określana jest jako zło, które znajduje się w każdym człowieku, a także takie, które może przyjść z zewnątrz. W powyższym fragmencie opisany jest sposób "działania" zła, może ono czekać latami, ukrywać się w różnych zakamarkach ludzkiej świadomości, lecz w każdej chwili, na nieszczęście człowieka potrafi się obudzić i zacząć siać spustoszenie. Utwór ten, jest określany jako ponadczasowy, ponieważ zło towarzyszyło człowiekowi od zarania dziejów. W każdej epoce, a nawet małej, niczym nie zasłużonej wiosce znajdował się bakcyl zła. Nawet teraz, pomimo upływu prawie 60 lat od napisania tego utworu, możemy się z nim utożsamiać.
Zło było, jest i będzie towarzyszyć ludzkości, do samego końca.


Jest 205 słów, z góry przepraszam za błędy , jak coś to poprawisz ;) Ale na pewno jest dobrze zinterpretowany ten fragment, bo omawiałam go na lekcji w tamtym tygodniu ;))
4 5 4