Z pociągu jadącego ze stałą prędkością z A do B co 5 min wypuszcza się parę gołębi, z której jeden leci ze stałą prędkością do A, a drugi z tą samą prędkością do B. Wiadomo, że gołębie dolatują do B co 3 minuty. Co ile minut dolatują gołębie do A? Jaki jest stosunek prędkości lotu gołębia do prędkości pociągu?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-23T23:29:27+01:00
To tak opisowo bedzie:)
W pewnej chwili z pociagu wyfrunął gołąb alfa i obral sobie on za cel stacje B, przez 5min byl samotnym krolem przestworzy. Wtem, nagle(5min po starcie alfa) na niebosklonie pojawiła sie mała, biała plama, był to gołąb beta, który przez ostatnei 5min jechal pociagiem śladem gołebia alfa. Byli to bracia blizniacy i mimo najlepszych chedzi alfa nie potrafil leciec szybciej niz beta a beta szybciej niz alfa wiec przez cala droge odleglosc miedzy nimi byla stala.
W końcu Alfa dotarł na stacje gdzie czekał 3min na swojego brata.
Wniosek z tego taki: w 5min alfa oddalil sie od pociagu o 3min lotu gołebia =>
predkosc golebia/predkosc pociagu =5/2 (5min *Vp =2min *Vg)
Podobna, lecz odrobine inna historia spotkala siostry gamme i delte.
Gamma wyleciala pierwsza, po 5 min oddalila sie od miejsca startu o 5min lotu golebia, w tym samym czasie pociag odjechal 2 min lotu golebia wiec delta miala w momencie swojego startu 7min straty do siostry, straty tej nie byla w stanie zmniejszyc. Golebie do A dolatuja wiec co 7min.
3 5 3