Odpowiedzi

  • dixi
  • Początkujący
2010-02-23T22:25:28+01:00

1.Stosunek lenny to taka forma stosunku społeczno - gospodarczego w której stronami są wasal i lennik [np. lennik - monarcha, wasal - jego rycerz], przedmiotem jest ziemia a treścią z jednej strony swiadczenia wasala wobec lennika [najczęściej służba wojskowa, concilium, świadczenie pieniężne], z drugiej zaś obowiązki lennika wobec wasala [zapewnienie bezpieczęństwa, zapewnienie mozliwości korzystania z dochodu jaki dawała ziemia]. Ziemia w tym wypadku stawała się lennem, a wasal ślubował formalnie podległość lennikowi.
2.Wasal – początkowo wolny oddający się pod opiekę seniora w akcie komendacji. W zamian za lenno wasal zobowiązywał się służyć wiernie seniorowi radą i pomocą orężną. Uroczystą ceremonią przekazania lenna była inwestytura. Później wasal to osoba, która złożyła hołd i przysięgę na wierność. Z uwagi na obowiązywanie zasady w feudalizmie europejskim "Wasal mojego wasala nie jest moim wasalem", stosunki lenne tworzyły skomplikowaną strukturę społeczną na terenach kontynentalnej

Prawa seniora: -był lennikiem juniorów -posiadał prawo inwestytury -w dzielnicach junioralnych posiadał swoje drużyny -reprezentował państwo na zewnątrz ...
3. obowiązki wasala- -pomoc zbrojna -pomoc pieniężna -w razie potrzeby (wykup seniora z niewoli, inwestycje, pasowanie syna na rycerza, wyjście za mąż najstarszej córki) -zawsze służyć osobiście, konno i w ciężkiej zbroi, gdy ziemie pana zostały najechane lub znajdowały się w niebezpieczeństwie najazdu. -Jeśli wasal był bogaty, był dodatkowo zobowiązany dostarczyć wyszkolony oddział, który był uzbrojony i utrzymywany na koszt wasala. -bogaty wasal musiał utrzymywać załogę w zamku seniora, w czasie pokoju, jak i wojny, obowiązki seniora -senior dawał bogactwo swojemu wasalowi, w postaci ziemi, udziału w łupach lub (rzadziej) w pieniądzach. -Senior zobowiązany był chronić także rodzinę podległego wasala. -Wysłannicy seniora chronili nieletnich synów i córki

Licze na NAJ ;)
8 4 8
2010-02-23T22:30:41+01:00
Stosunek Lenny-to taka forma stosunku społeczno - gospodarczego w której stronami są wasal i lennik [np. lennik - monarcha, wasal - jego rycerz], przedmiotem jest ziemia a treścią z jednej strony swiadczenia wasala wobec lennika [najczęściej służba wojskowa, concilium, świadczenie pieniężne], z drugiej zaś obowiązki lennika wobec wasala [zapewnienie bezpieczęństwa, zapewnienie mozliwości korzystania z dochodu jaki dawała ziemia]. Ziemia w tym wypadku stawała się lennem, a wasal ślubował formalnie podległość lennikowi.


Prawa seniora:
Może odebrać ziemie wasalowi jeśli nie wywiązuje ze swoich obowiązków.\

Obowiązki Seniora:
Zapewnienie spokojnego i zgodnego korzystania z Lenna.


Prawa Wasala:
Prawo do gospodarowania ziemią


Obowiązki Wasla:
pomoc zbrojna i pieniężna
obecność na dworze Seniora
Obecność przy sądach
branie udziału w radach.
7 4 7
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-23T22:39:35+01:00
1. Stosunek lenny to taka forma stosunku społeczno - gospodarczego w której stronami są wasal i lennik [np. lennik - monarcha, wasal - jego rycerz], przedmiotem jest ziemia a treścią z jednej strony swiadczenia wasala wobec lennika [najczęściej służba wojskowa, concilium, świadczenie pieniężne], z drugiej zaś obowiązki lennika wobec wasala [zapewnienie bezpieczeństwa, zapewnienie mozliwości korzystania z dochodu jaki dawała ziemia]. Ziemia w tym wypadku stawała się lennem, a wasal ślubował formalnie podległość lennikowi.
Innymi słowy dzięki temu dochodziło do ustanowienia znanej w Średniowieczu "podzielonej własności". Wasal mógł gospodarować ziemia i bogacić się dzięki niej, a jego lennik otrzymywał z tego tytułu określone świadczenia. Dprowadziło to do wykształcenia stanu rycerskiego - osób na które w zamian za ziemię nałożony był obowiązek zbrojnego stawienia sie na wezwanie. Stosunek lenny to podstawa średniowiecznej gospodarki. osoba posiadająca ziemię czerpała z niej zysk na podstawie stosunku poddańczego w jakim byli chłopi [najczęściej płacąc daniny]. To wszystko brzmi skomplikowanie, ale tak naprawdę jest logiczne.


2.Prawa seniora:
-był lennikiem juniorów
-posiadał prawo inwestytury
-w dzielnicach junioralnych posiadał swoje drużyny
-reprezentował państwo na zewnątrz
-organizował zjazdy w Krakowie


3. Prawa wasala:
- może zerwać umowe, jesli ktoras ze stron nie wywiazuje sie ze swoich powinnosci.


4. Obowiązki seniora:
-senior dawał bogactwo swojemu wasalowi, w postaci ziemi, udziału w łupach lub (rzadziej) w pieniądzach.
-Senior zobowiązany był chronić także rodzinę podległego wasala.
-Wysłannicy seniora chronili nieletnich synów i córki

5. Obowiązki wasala:
-pomoc zbrojna
-pomoc pieniężna
-w razie potrzeby (wykup seniora z niewoli, inwestycje, pasowanie syna na rycerza, wyjście za mąż najstarszej córki)
-zawsze służyć osobiście, konno i w ciężkiej zbroi, gdy ziemie pana zostały najechane lub znajdowały się w niebezpieczeństwie najazdu.
-Jeśli wasal był bogaty, był dodatkowo zobowiązany dostarczyć wyszkolony oddział, który był uzbrojony i utrzymywany na koszt wasala.
-bogaty wasal musiał utrzymywać załogę w zamku seniora, w czasie pokoju, jak i wojny, obowiązki seniora
15 4 15