Odpowiedzi

2009-10-17T13:44:52+02:00
Dwoma najważniejszymi wartościami biblijnymi są miłość i cierpienie. Utrwalono je w literaturze różnych epok oraz w sztuce. Są one ponad czasowe ponieważ dotyczą każdego człowieka, można śmiało rzec, że są nie odłącznymi elementami każdej egzystencji. Maja różny wymiar, czasami Bóg je potępia, a czasami chwali.
Biblia to księga ponadczasowa, która zawiera wartości ważne dla człowieka , wartości wplecione pomiędzy przypowieści biblijne. W dzisiejszym świecie ludzie powinni zaglądnąć do biblii , ponieważ tam znajduje się najwięcej wzorów postępowania. Dlaczego nie sięgają , ponieważ nie są uświadomieni iż tam znajdują się takie rzeczy, gdyby wzięli biblię i przeanalizowali teksty tam zawarte zobaczyliby , że biblia ma ukryty sens.
Wartości będące w biblii to miłość. Jest ona pięknie opisana w Hymnie do miłości gdzie czytający dowiaduje się iż nawet najbogatszy, najlepszy człowiek jest nikim bez miłości i ,że miłość można poznać całkowicie dopiero jak się jej doznało. Sofokles w Antygonie wykorzystał tę wartość i przypisał ją Antygonie która z miłości do brata próbowała go pochować , oraz do Hajmona, który z miłości popełnił samobójstwo widząc ukochaną martwa.
Drugą wartością jest poświęcenie , zanikające w ówczesnym świecie , w biblii przykładem poświęcenia jest Miłosierny Samarytanin który ryzykując spotkanie ze zbójcami którzy poturbowali wędrowca , zaniósł go do gospody opatrzył i pomógł , w Antygonie poświeceniem była sama Antygona która ryzykując schwytanie próbowała pogrzebać brata.
Inną wartością jest przebaczanie , w biblii syn marnotrawny roztrwonił połowę majątku i gdy dopadł go głód postanowił wrócić do domu. Ojciec mu wybaczył bo człowiek ma prawo do błędu , ważne żeby wreszcie zrozumiał i się nauczył. Historia ta przekazuje jak ważne jest zerwanie ze złem i żal za swe grzechy gdyż skrucha i poprawa są warunkami przebaczenia.
Następną wartością jest cierpienie , przykładem cierpienia jest Hiob któremu bóg zsyłał próby aby sprawdzić jego wiarę. Tak samo w Antygonie , główna bohaterka cierpiała wiedząc, że jeden jej brat nie został należycie pochowany.
Cierpienie jest i zawsze będzie w człowieku , pomaga ono poznać sens życia a przeżyte nieszczęścia uczą człowieka , aby nie popełniał więcej takiego samego błędu. Hiob jest tutaj wzorem, z którego powinniśmy czerpać siły by przezwyciężać wszelkie trudności i pokonywać przeszkody, które stawia na naszej drodze Bóg , gdyż wszystko co na nas zsyła ma nas czegoś nauczyć.
Mądrość to bardzo ważna wartość , która biblia nam tłumaczy w księdze Koheleta. Autor zastanawia się nad sensem istnienia i celem życia. Mówi on iż trzeba korzystać z aktualnych darów i talentów bo na sadzie ostatecznym będą ważne nasze uczynki i nasze Zycie. Przykładem w Antygonie człowieka z dużą mądrością był Tyracjusz który posiadał istotne rady dla Kreona.
Podsumowując gdyby ktoś przeczytał biblie aby ja zrozumieć, poznał by bardzo wiele wartości , które są dziś aktualne chociaż przez niektórych zapomniane , zapomniane bo niektórzy nie potrafią albo nie chcą zrozumieć biblii , księgi która wytacza drogę człowiekowi jego sens życia i wartości jakimi ma się kierować w dzisiejszym świecie.
2 3 2
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-17T14:07:44+02:00
Pismo Święte zawiera wartości ponadczasowe i uniwersalne.
Zawiera w sobie kodeks [dekalog], prawa i przedstawia życie ludzi. Przekazuje nie tylko wartości obyczajowe, ale także moralne.
Jest szczególnie ważna dla chrześcijaństwa, ponieważ ludzie wierzą, że jest tam zawarta 'recepta' na bycie zbawionym.
Biblia nie jest istotna tylko dla chrześcijan, ale także dla ateistów. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.
W Piśmie Świętym znajdziemy informacje jak należy postępować, co jest dobre, a co złe, czego się wystrzegać, itd. Ponadto jest tam wiele tekstów, które pouczają [przypowieści] i można je odnieść do dzisiejszych czasów.
2 5 2