Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-24T16:10:58+01:00
1 etap - Jacek jako młody zakochany szlachcic:
Był średnio zamożnym szlachcicem. Prowadził towarzyskie życie, energiczny, nazywany Wąsalem, przystojny, cieszył się dużym powodzeniem u kobiet, uwodziciel, lubił się bić, awanturnik , zawadiaka znany w całej Litwie " Nie żył dnia bez bitki" Cieszył się dużym poważaniem okolicznej Szlachty. Odważny, ambitny lubiany, nawiny. Stolnik wykorzystuje go do własnych celów. Jest wybuchowy,, porywczy, impulsywny, łatwo wpadał w wściekłość. Dumny, pewny siebie, wręcz zarozumiały, Pysznił się przyjaźnią ze Stolnikiem. Młody, zakochany w Ewie, tylko wobec niej łagodny jak baranek, umiejący opanować własne emocje.
2. Jako pijak i zabójca ( od momentu odmowy ręki Ewy):
Upokorzony odmową ręki Ewy, mściwy , opryskliwy, bezmyślny, zdesperowany, załamany. "Zemsty opętany basem, zły, opryskliwy, znaleźć nie mogłem pociechy...". Bezradny, popada w nałóg alkoholizmu, popadł w biedę przyczynił się do śmierci żony, działa pod wpływem emocji, zabił w afekcie, z pychy i gniewu. Tuż po zabójstwie Stolnika pragnął własnej śmierci. Bał się śmiechu, samotny odrzucony, opuszczony przez przyjaciół i krewnych. Okazywano mu wzgardę, wyilozowany " Imię zdrajcy przylęgło do mnie jak dżuma.."Obiekt szyderst nawet chłopskich dzieci.
3.jako bojownik o wolnośc Ojczyzny ( od opuszczenia Litwy- emigracji do śmierci)
Pokorny, pokutnik. Przyjmuje znaczace nazwisko księdza Robaka, aby ukarać się za pychę. Pragnie odkupić grzechy walką żołnierską przeciw zaborcom. Walczył pod Hohenlinden, Somosierrą, Jeną, dwukrotnie ranny. Więziony przez Austriaków i Prusów, uciekł w drodze na Sybir. Narażał życie jako emisariusz. Patriota służący ojczyźnie, pragnie wzniecić ogólnonarodowe powstanie na Litwie, wiernie wypełniał rozkazy przełożonych, służył pod generałem Kniaziewiczem. Otrzymał pośmiertnie krzyż Legii Honorowej. Aby naprawić krzywdy wyrządzone Ewie ( zabił jej ojca) polecił bratu wychowywać córkę Ewy, Zosię. Do końca nie wyjawił synowi prawdy o sobie.

mam nadzieje, że pomogłam ;)
11 4 11