Odpowiedzi

2010-02-26T09:05:56+01:00
A) równik - część wspólna powierzchni ciała niebieskiego oraz płaszczyzny prostopadłej do osi obrotu i przechodzącej przez środek masy ciała.

W przybliżeniu równik Ziemi jest kołem wielkim kuli ziemskiej. Jest też jej najdłuższym równoleżnikiem. Jego szerokość geograficzna wynosi 0°.

b) oceania - Powierzchnia Oceanii wynosi ok. 8,5 mln km². W zachodniej części Oceanii znajdują się wyspy kontynentalne, na pozostałych obszarach są to głównie wyspy wulkaniczne i koralowe. Występują tu czynne wulkany (Mount Ruapehu, Rotorua i inne), a także gejzery i gorące źródła. W niektórych archipelagach w sąsiedztwie rowów oceanicznych występują liczne trzęsienia ziemi. Większa część położona jest w strefie klimatów równikowych i zwrotnikowych. Nad Karolinami i południową Polinezją pojawiają się często cyklony tropikalne. Wyspy porastają bujne wiecznie zielone lasy, a wyspy koralowe gaje palmy kokosowej.

Największe wyspy Oceanii: Nowa Gwinea, Wyspa Południowa, Wyspa Północna, Nowa Brytania, Nowa Irlandia, Nowa Kaledonia, Viti Levu, Vanua Levu, Bougainville, Guadalcanal, Makira, Espiritu Santo,

c)Wyżyna Tybetańska – wyżyna w Azji, położona na północ od Himalajów. Ponad jej płaskowyżem o wysokości 4500 m n.p.m. do 5000 m n.p.m. wznoszą się pasma górskie takie jak Himalaje, Kunlun i Karakorum. Zajmuje powierzchnię 2,5 mln km². Wyżyna Tybetańska jest wyżyną lessową o kilkusetmetrowej grubości.

Jej nazwa pochodzi od Tybetu, który w całości leży na jej obszarze. Klimat Wyżyny Tybetańskiej jest wybitnie kontynentalny. Średnie temperatury zimą wahają się w granicach od -13 do +9°C (choć często zdarzają się mrozy poniżej -20°C), zaś latem średnie temperatury utrzymują się w zakresie od +10 do +27°C z dużą amplitudą między dniem i nocą.

Z Wyżyny Tybetańskiej wypływają takie rzeki jak: Saluin, Mekong, Huang He, Brahmaputra i Jangcy. Ludzie mieszkający na Wyżynie Tybetańskiej zajmują się głównie pasterstwem. Sprzyjają temu rozległe stepy górskie.

d) Europa jest jednym z mniejszych kontynentów, ma powierzchnie nie co ponad 10,5 mln km2. W całości leży na półkuli północnej oraz w przeważającej częsci na półkuli wschodniej. Od północy oblewają ją wody Morza Norweskiego, Morza Barentsa, Morza Arktycznego; od zachodu wody Oceanu Atlantyckiego; od południa Morza Śródziemnego; od wschodu granice stanowią góry Ural.

Skrajne punkty Europy:
-północ: Przyl. Północny (Nordkinn) - 72N 27E
-południe Przyl. Punta Marroqui - 36N 6W
-zachód Przyl. Roca - 38N 9W
-wschód ujście rzeki Bajdarata - 71N 68E
2010-02-26T11:01:25+01:00
Równika - Himalaje są na północ od równika
Oceanów - Od południa Ocean Indyjski od Wschodu Spokojny
Wyżyny Tybetańskiej - Od północy
Europy - Od zachodu
1 5 1