1.Wyjasnij puente wstep do bajek.
2.Z jakich elementow sklada sie bajka jafnie i wilcy.
3jaki jest moral tego utworu? Czy bajke krasickiego mozna odniesc do wspolczesnego swiata?
4.Jaka role odgrywa w bajce dewotka cytat?
5. scharakteryzuj Damona i Arysta. Jka odnosi sie do bohaterow bajki autor?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-17T15:31:54+02:00
1. Puentą "Wstęp do bajek" jest wyśmianie i podkreślenie braku cech, które autor wymienia. Autor pisze prawdę o życiu, choćby miała być ona bolesna. Autor przypisuje młodym, starym, celnikom itd. cechy przeciwne tym, z którymi są utożsamiani.

2. Bajka "Jagnię i wilcy" składa się z 4ech wersów.
Iwers - morał, że jeśli czegoś pragniemy to zawsze znajdziemy wytłumaczenie dla naszego postępowania, zwłaszcza gdy jest negatywne.
Kolejne IIIwersy to minidramat, w którym pojawiają się didaskalia. Jest też krótki dialog.
3. Każde ze stworzeń wygłasza swoje racje : Jagnię odwołuje się do argumentów prawa, a wilki do argumentów siły. Morał : siła zwyciężyła.
Krasicki dzięki alegorii pokazuje stosunki międzyludzkie, w których często nie ma miejsca na respektowanie prawa.
4. Cytat "i odpuść nam nasze winy..." podkreśla fałszywą pobożność tytułowej dewotki. Wypowiadając słowa "Modlitwy Pańskiej" jednocześnie znęca się nad swoją służącą, w czym widać obłudę.
5.Damon jest człowiekiem zakochanym i naiwnym, bardzo ufa swemu przyjacielowi Arystowi. Aryst jest za to perfidnym "przyjacielem" Damona, który zamiast pomóc okazał się być nielojalny i dwulicowy. Autor wprost ośmiesza fałszywą przyjaźń i postawę Arysta, choć morał nie pojawia się wprost, lecz odczytujemy go z treści utworu.
9 4 9