Proszę o rozwiązanie zadania domowego z bilogii. a więc treść zadania brzmi :
1.
a) Budowa morfologiczna nerki ( kształt , położenie , naczynia, gruczoł leżący na nerce itd. )
b) Budowa i Funkcje nefronu
c) wyjaśnij pojęcia :
Filtracja, resorpcja , sekrecja
2. Wypisać 3 choroby układu wydalniczego
3. Opisz poszczególne etapy powstawania moczu

2

Odpowiedzi

2010-02-24T17:28:22+01:00
Nerka - kształt fasolowaty. Znajduje się ona w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Nefrony składają się z dwóch podstwowycg części ciałka nerkowego i kanalika nerkowego. W których odbywa się oczyszczanie krwi i wytwarzanie moczu.

Budowa nefronu (patrz na załącznik)
1. Kłębuszek nerkowy
2. Torebka kłębuszka
3. Kanalik nerkowy
4. Naczynie krwionośne
5. Kanalik zbiorczy

Choroby układu wydalniczego
- Kłębuszkowe zapalenie nerek
- Zapalenie pęcherza moczowego

Powstawanie moczu
1. Filtracja krwi w kłębuszku nerkowym (powstaje mocz pierwotny)
2. Odzyskiwanie potrzebnych substancji z moczu pierwotnego w kanaliku nerkowym(Odzyskane substancje trafiają do krwi)
3. Uzyskiwanie moczu ostatecznego który wpływa do kanalika zbiorczego

Droga moczu

kłębuszek nerkowy--> odzyskiwanie moczu w kanalikach nerkowych, odzyskane substancje trafiają do krwi--> POwstawanie moczu ostatecznego--> kanalik zbiorczy--> miedniczka ---> moczowody---> pęcherz moczowy--> cewka moczowa
- Kamienie nerkowe

Nie pamiętam pojęć :(
1 5 1
2010-02-24T17:41:02+01:00
Zadanie 1.

a) Głownymi narządami układu wydalniczego człowieka są nerki. Człowiek ma dwie nerki, leżą one w tylnej części jamy brzusznej, po obu stronach kręgosłupa. Nerka ma kształt nasienia fasoli, jest długości ok. 10cm i szerokości ok. 5cm. Można w niej wyróżnić zewnętrzną warstwę korową, leżącą pod nią warstwę rdzeniową i położoną najbardziej wewnętrznie miedniczkę nerkową, do której spływa powstający w nerce mocz.

b)Budowa nefronu.- kłębuszek nerkowy }ciałko nerkowe - torebka Bowmana- kanalik kręty bliższy- pętla Henlego (ramię zstępujące – odbieranie wody i wstępujące – odbieranie jonów)- kanalik kręty dalszy- kanalik zbiorczy).

c)Filtracja – przesączanie: Ponieważ tętniczka doprowadzająca mocz jest większa to w nerce panuje większe ciśnienie krwi, które powoduje przesączanie się osocza krwi do torebki nefronu. Nie przesączają się jedynie białka osocza i kom. Krwi w torebce zbiera się płyn zwany moczem pierwotnym, który ma taki skład jak osocze tylko bez białek. Zawiera on wodę, subst. odżywcze np. glikoza, aminokwasy, zawiera witaminy, sole mineralne, zbędne produkty przemiany materii tj. mocznik, kwas moczowy i barwniki moczowe.

Resorpcja zwrotna – wchłanianie zwrotne: Mocz pierwotny wpływa do kanalików krętych i pętli skąd wszystkie potrzebne organizmowi substancje są z powrotem wchłaniane przez ściany kanalików di krwi, która płynie w naczyniach oplatających te kanaliki. Zbędne i szkodliwe substancje oraz nadmiar wody i soli pozostają w kanaliku i tworzą mocz ostateczny.
Resorpcja obowiązkowa: Dotyczy substancji tj. glukoza, aminokwasy, które wchłaniane są z powrotem w całości.
Resorpcja nieobowiązkowa: Substancje tj. woda i sole mineralne są z powrotem wchłaniane do krwi w ilościach aktualnie potrzebnych organizmowi, a nadmiar jest usuwany.
W pętli nefronu odbywa się zwrotne wchłanianie wody czyli zagęszczanie moczu.

Sekrecja – wydzielanie: jest to wydzielanie moczu ostatecznego.

Zadanie 3.

Etapy powstania moczu:- filtracja krwi – odbywa się w kłębuszku nerkowym otoczonym torebką Bowmana (mocz pierwotny)- resorpcja (zwrotna, obowiązkowa) – odbywa się w kanaliku bliższym- zagęszczenie moczu – odbywa się w pętli Henlego – polega na odbieraniu wody- resorpcja (zwrotna, nieobowiązkowa) – obywa się w kanaliku dalszym – mocz ostateczny; zależna jest od stanu organizmu.

Droga moczu ostatecznego: nefron, kanalik zbiorczyc, piramida nerki, kielich, miedniczka nerkowa, moczowod ,pęcherz moczowy, cewka moczowa.

Zadanie 2.

a) odmiedniczkowe zapalenie nerek
b) kamienica nerkowa (moczowa)
c) mocznica (uremia)


1 5 1