Odpowiedzi

2010-02-24T17:08:56+01:00
Uwaga cytuję
"
Kleszcze są malutkimi pajęczakami, które latem występują w zaroślach, lasach i na łąkach. Żywią się krwią i tą drogą mogą przenosić choroby zakaźne: kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę czyli krętkowicę kleszczową lub chorobę z Lyme. Kleszcze w zaroślach czy trawach mogą przez długi czas oczekiwać na swojego żywiciela np. człowieka, a gdy go zaatakują, to najczęściej wszczepiają się w delikatną skórę pachwin, brzucha, pod pachami i za uszami. O obecności kleszcza w skórze daje nam znać bolesny stan zapalny i świąd, jaki pojawia się po kilku-kilkunastu godzinach od wszczepienia. Widoczny jest również na skórze malutki, wystający, czarny punkcik. Oglądając go pod lupą można rozpoznać, że jest to kleszcz.

Co wtedy robić?
Zauważonego kleszcza należy jak najszybciej usunąć. Optymalnie jest, jeśli może to zrobić chirurg, gdyż usunie go w całości. W chwili obecnej nie polecamy tzw. domowych sposobów polegających na smarowaniu kleszcza olejem parafinowym, wazeliną czy naftą gdyż duszący się wówczas kleszcz wymiotuje i wraz z wymiocinami może wprowadzić do naszego organizmu wirusy kleszczowego zapalenia mózgu lub krętki boreliozy, których bywa nosicielem.

Jak uniknąć kleszczy na skórze?
Przed wycieczką do lasu czy na łąkę należy ubrać się w koszulę z długim rękawem i długie spodnie oraz pełne buty, co powinno zabezpieczyć nas przed ewentualnymi kleszczami. Dodatkowo można posmarować skórę jednym z repelentów czyli preparatów odstraszających kleszcze, które można kupić w aptece bez recepty. Dla pewności po wycieczce warto obejrzeć skórę całego ciała, żeby mieć pewność, że żadnego kleszcza nie „złapaliśmy”.

napisała to bardzo mądra pani nauczycielka
2010-02-24T17:09:58+01:00
- ubrać sie tak aby całe ciało było zakryte (nie chodzi tu o kominarke czy coś podobnego)
- popryskać się czymś na owady
- nie chodzić w lesie po krzakach( chodzi tu jeszcze po dołach , pajęczynach itp. )
Po przyjściu do domu :
Wziąsc kąpiel
<wyprać wszystkiei ubrania
i poprosić koos by srawdził czy niczego nie masz
2010-02-24T17:11:13+01:00
Wyruszając do lasu na wycieczkę należy ubrac długie spodnie, koszulkę z długimi rękawkami, czapkę i popsikac się sprayem przeciwko kleszczą.
Po powrocie należy się dokładnie przejrzec aby zobaczy czy jednak nie mamy kleszcza. Jeżeli jednak mamy udajmy się do lekarza aby go usuną.
1 5 1