Odpowiedzi

2010-02-24T19:04:42+01:00
Rzęsistki (Trichomonas) to pierwotniaki należący do pasożytów z grypy wiciowców. Jest nim zakażona większość ludzi nie zdając sobie z tego sprawy. To podstępny i najgorszy jednokomórkowy pasożyt podobnie jak lamblie, toksoplazma, ameba. Dlaczego? Powoduje on wolno rozwijającą się chorobę zakaźną. Takiej choroby człowiek nawet nie zauważa. Powoli traci zdolność do pracy, blednie, chudnie, staje się markotny i obojętny. Kolejne wizyty u lekarza nie przynoszą żadnych wyjaśnień naszego złego samopoczucia. A te jednokomórkowe pasożyty będą żyć w organizmie człowieka przez 10, 20, 30 lat powoli kolonizując go i tworząc dla siebie dogodne warunki do rozmnażania. Zakażenie rzęsistkiem powoduje chorobę zwana rzęsistkowica (trichomonaza, trichomonodoza).

Toxoplasma gondii gatunek chorobotwórczego pierwotniaka, pasożyta wywołującego u ludzi toksoplazmozę. Występuje u wielu gatunków ptaków i ssaków, ale żywicielem ostatecznym są kotowate, w których przewodzie pokarmowym pasożyt rozmnaża się płciowo. Powstałe wówczas oocysty są wydalane z odchodami i zjadane przypadkowo przez inne zwierzęta, w tym gryzonie. Wtedy pasożyt tworzy cysty w różnych narządach, między innymi w układzie nerwowym. Cykl życiowy pasożyta zamyka się, gdy zakażone zwierzę (szczur lub mysz) zostanie zjedzone przez kota. T. gondii wpływa na zachowanie gospodarza, między innymi powodując, że gryzonie przestają się bać zapachu kota

Zarażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii u ludzi odbywa się drogą bezpośrednią np. przez zjedzenie brudnych warzyw zawierających cysty lub pośrednią przez zjedzenie niedogotowanego mięsa, możliwe jest także przekazanie zakażenia z kobiety na płód przez łożysko.

Gardia lamblia to pierwotniak z rodziny wiciowców. Lamblia wywołuje jedną z najczęściej występujących chorób pasożytniczych u dzieci i dorosłych zwaną lamblioza. Przyczepiona specjalną przyssawką pasożytuje w ciele człowieka na komórkach nabłonkowych jelita lub pęcherzyka żółciowego.

Zarazić się Lambliami można poprzez spożycie zanieczyszczonych cystami lamblii owoców, jagód, warzyw, wody jak również przez zainfekowane ręce i przedmioty. Dostając się do przewodu pokarmowego lamblie bardzo szybko mnożą się podrażniając śluzówkę.

Najczęściej zakażenie przebiega bezobjawowo. Objawy ostrego zakażenia występują po 1-3 tyg., są niejednoznaczne i zależne od wieku i stanu wydolności układu immunologicznego (odpornościowego). U dorosłych objawy to: nudności, brak apetytu, gwałtowne, wodniste, sfermentowane stolce o żółtym zabarwieniu, gazy, niewielka gorączka, wzdęcia, kurczowe bóle brzucha, niekiedy w okolicy pęcherzyka żółciowego, bóle głowy, zmęczenie, bezsenność, reakcje uczuleniowe z różnego rodzaju wysypką i stany podgorączkowe. U dzieci zwykle występuje wodnista biegunka.

112 4 112
2010-02-24T19:15:16+01:00
Do najpospolitszych pierotniaków chorobotwórczych należy lamblia jelitowa wywołująca bóle brzucha i biegunki.Pierwotniaki wywołują też choroby tropikalne,jak np.malarię/przenoszoną przez komary/,czerwonkę pełzakowatą/w zakażonej odzie/ i śpiączkę afrykańską/przenoszoną przez muchę tse tse/.


napisz czy oto ci chodziło i czy się przydałam.
9 3 9
  • Użytkownik Zadane
2010-02-24T19:21:46+01:00
Pierwotniaki chorobotwórcze:

-świdrowiec gambijski (Trypanosoma gambiense) – wywołuje śpiączkę,występuje w środkowej i zachodniej Afryce. Pasożytuje we krwi, chłonce i płynie mózgowo-rdzeniowym człowieka w postaci trypomastigota. Rezerwuarem są zarażeni ludzie, rzadziej antylopy, świnie, bydło, owce i kozy, w Polsce nie występuje.

-świdrowiec rodezyjski (Trypanosomarhodesiense) – śpiączka afrykańska – choroba zakaźna, przenosi tę chorobę mucha tse-tse, która przy ukąszeniu człowieka zaraża go świdrowcami, wprowadzając je razem ze śliną.

-Trypanosoma brucei – wywołuje u zwierząt chorobę nagana, jest przenoszony przez muchę tse-tse, pasożytuje w osoczu krwi, chłonce oraz w płynie mózgowo-rdzeniowym. Charakteryzuje się wrzecionowatym kształtem.

-Trypanosoma equiperdum – jest to jednokomórkowy organizm z rodziny świdrowców należący do królestwa protista. Wywołuje u koni, osłów i mułów zarazę stadniczą. Pasożytuje w osoczu krwi.

-Trypanosoma evansi – powoduje u koni, koniowatych, wielbłądów, bydła chorobę surra.

-Trypanosoma cruzi – powoduje chorobę Chagasa

-Leischmania tropica – wywołuje pendynkę - będącą chorobą skóry często występującą w klimacie podzwrotnikowym. Jest przenoszona przez moskity.

-Leischmania donovan- wywołuje leiszmaniozę, przenoszony poprzez muchówki (moskity)

-lamblia (Lamblia intenstinalis) - pierwotniak pasożytniczy z gromady wiciowców o charakterystycznym wyglądzie (w świetle mikroskopu świetlnego) podwójne jądra komórkowe przypominają sowie oczy. Posiada zdolność adherencji (przylegania) do komórek nabłonka jelit oraz zdolność do poruszania się. Pasożyt ten w świetle jelita cienkiego ulega podziałom poprzecznym - z jednego osobnika powstają dwa organizmy potomne. Kolonizuje jelito człowieka, ssaków domowych i dzikich. Zakażenie wywołuje chorobę lambliozę.

-rzęsistek pochwowy(Trichomonas vaginalis)- to pierwotniak, czyli mikroskopijny jednokomórkowiec zdolny do wykonywania wszystkich czynności życiowych. Ma dobrze rozwinięty aparat ruchu - pięć poruszających się wici i błonę falującą. Rozmnaża się przez podział. Jego miejscem bytowania jest najczęściej u kobiet pochwa, kanał szyjki macicy i pęcherz moczowy, a u mężczyzn - cewka moczowa, gruczoł krokowy i pęcherzyki nasienne.
9 4 9