Odpowiedzi

2010-02-24T21:34:24+01:00
Cześnik Raptusiewicz jest jednym z głównych bohaterów książki Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Jego nazwisko oznacza ze jest czlowiekiem gwałtownym, wybuchowym. Cześnik jest hałaśliwym, gadatliwym, porywczym. Gdy się zdenerwuje potrafi za siebie nie ręczyc. Raptusiewicz jest człowiekiem bardzo kłótliwym, który za lubi dokuczac sąsiadowi Rejentowi Milczkowi. Gdy Rejent postanawia naprawić mur graniczny, Cześnik przepędza jego robotników. W chęci zemsty podstępem zwabia syna Rejenta Wacława, i zmusza go do ślubu z Klarą swoją bratanicą. Raptusiewicz, podobnie jak Rejent, jest bardzo chciwy i przywiazany do majątku. Chce ożenić się z piękną Podstoliną po to, aby zapewnić sobie bogate życie. Mimo wielu wad, Cześnikowi ma tez zalety. Jest on gościnny. Potrafi zapomniec wszelkie klotnie, gdy wita w domu gościa. Cześnik potrafi przyznać się do niesmialosci w sprawach uczuciowych, dlatego prosi Papkina, aby w jego imieniu uzyskał przychylność Podstoliny. Moim zdaniem trudno określić, czy Cześnik jest postacią pozytywną, czy negatywną. Posiada zarówno wady jak i zalety. Wydaje mi się jednak, że jest osobą sympatyczniejszą i śmieszniejszą niż Rejent.

Drugim z głównych bohaterow zemsty jest Rejent Milczek. Jest on wdowcem. Ma syna Wacława z którym mieszka w podzielonym przez mur zamku. Pracował jako adwokat w sądzie.
Ma przenikliwe spojrzeniedzieki ktoremu jego rozmowcy wpadaja w zaklopotanie. Wobec ludzi którzy przewyższali go pozycja towarzyską i majątkową jest niemily. Jest człowiekiem pokornym i spokojnym ale takze zawziętym i groźnym.Jest człowiekiem mówiącym cicho i słodko, a jednocześnie bardzo upartym i sprytnym. Dowodem tego jest wojna miedzy nim a Czesnikiem Raptusiewiczem.
Moim zdaniem jest to człowiek dobry, ale i tez "siedzi" w nim diabel. W dzisiejszych czasach mamy wielu reprezentantów takiej postawy.

pozdrawiam;))
2 5 2