1 Uzupełnij tekst :
Około 1 % objętości stanowią __________________, w tym głównie _________. Nazwa _________________ świadczy o tym, że są bierne chemicznie. _______ odkryto wcześniej na Słońcu niż na Ziemi. __________, jako najlżejszy z _____________, służy do napełniania balonów. Nazwa reklam świetlnych wywodzi się od nazwy gazu __________.

2 Przyporządkuj zastosowania do gazów :
1 krypton
2 neon
3 ksenon
4 hel

a telewizory plazmowe
b reaktory jądrowe
c lampy stroboskopowe
d technika oświetleniowa ( żarówki i lampy jarzeniowe)
e gaz nośny w balonach, składnik gazów anestezjologicznych

3 Czy azot jest gazem palnym ?

2

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2009-10-17T18:53:44+02:00
2. Krypton:
-w świetlówkach, laserach i lampach używanych na pasach startowych
-używany jest do wypełniania okien. Nadaje on oknu bardzo dobre właściwości dźwiękochłonne oraz charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przenikliwości cieplnej

neon:
Ma on zastosowanie do wypełniania lamp. Gaz ten zamknięty w rurze o dowolnych kształtach świeci po przyłożeniu do końców rury dostatecznie wysokiego napięcia. Ma to zastosowanie w reklamach świetlnych i przy oświetlaniu pasów startowych.

ksenon:
Ksenon stosuje się do napełniania żarówek oświetleniowych dużej mocy, oraz do lamp błyskowych, ponieważ wyładowania wysokociśnieniowe w przestrzeni wypełnionej ksenonem powodują emisję, szczególnie jaskrawego, białego światła.

hel:
Ciekły hel stosuje się w fizyce niskich temperatur. Hel jest składnikiem większości gwiazd i drugim po wodorze pierwiastkiem, jeżeli chodzi o rozpowszechnienie w całym Wszechświecie

3.Nie

1.
Około 1 % objętości stanowią gazy szlachetne,w tym głównie neon. Nazwa gazów szlachetnych świadczy o tym, że są bierne chemicznie. Hel odkryto wcześniej na Słońcu niż na Ziemi. Hel jako najlżejszy z gazów służy do napełniania balonów. Nazwa reklam świetlnych wywodzi się od nazwy gazu neon.
7 3 7
2009-10-17T20:12:20+02:00
1.Około 1 % objętości stanowią gazy szlachetne, w tym głównie Argon.Nazwa helowce świadczy o tym, że są bierne chemicznie. Wodór odkryto wcześniej na Słońcu niż na Ziemi.Hel, jako najlżejszy z gazów szlachetnych, służy do napełniania balonów. Nazwa reklam świetlnych wywodzi się od nazwy gazu Neon.


2.1 b
2 d a
3 c
4 e


3. Azot niejest gazem palnym, ani nie podtrzymuje spalania.
3 5 3