Wyobraź sobie,że jesteś w komisji której zadaniem jest wybrane spośród pierwszych Piastów patrona nowej ulicy w mieście.Kto twoim zdaniem powinien nim zostac? Jak uzasadnisz swoj wybor, aby przekonać innych członków komisji?


Mój wybór to.................................
Podjąłam taką dezycję, ponieważ.................................................................................................................................................................................

1

Odpowiedzi

2010-02-24T22:47:02+01:00
Mój wybór to: Mieszko I
Podjąłem taką decyzję ponieważ był on pierwszym polskim władcą historycznym, a tak często się go pomija, przy opisywaniu największy władców Polski. Swoją inteligentną działalność zapobiegł upadkowi poszczególnych plemion słowiańskich-jednocząc je w jedną całość oraz przyjmując chrzest w 966r. To za jego panowania zaliczyliśmy tzw. „Debiut na arenie europejskiej”, dzięki temu, że byliśmy chrześcijanami zostaliśmy „przyjaciółmi” papieża oraz niemieckiego cesarza. Za jego panowania doszło także do jednego z największy zwycięstw Polaków nad naszymi zachodnimi sąsiadami. W 972r. zwyciężyliśmy pod Cedynią, co prawda pomógł Mieszkowi w tym jego brat, ale to wielkie osiągnięcie księcia. Otworzył on także drogę do korony swojemu synowi.
13 4 13