Odpowiedzi

2010-02-25T10:25:49+01:00
Odel Thompsona został obalony przez Rutheforda i jego zespół, którzy w 1909 roku w przeprowadzonym przez siebie doświadczeniu polegającym na rozpraszaniu cząstek alfa na atomach złota znajdujących się w cienkiej folii wykazali, że kąty pod jakimi obserwowano te cząstki nie leżą jedynie na linii pierwotnego toru ich lotu, ale mają dużo większy zakres. Gdyby model ciastka z rodzynkami był prawdziwy, to wolne cząstki byłyby zatrzymywane na przylegających do siebie atomach złotej folii a szybkie praktycznie nie zmieniałyby kierunku ze względu na w miarę jednorodne i słabe pole elektryczne wewnątrz atomu. Rutherford analizując rozproszenia cząstek alfa w 1911 roku wysnuł wniosek, że atomy muszą składać się z dodatnio naładowanego jądra i ujemnych elektronów krążących wokół niego, dzięki czemu cząsteczki alfa trafiające w jego pobliże są odchylane pod różnymi kątami, zaś te przechodzące daleko od jądra prawie nie zmieniają swojego toru. Ponadto zgodnie z tą teorią wyjaśniono doświadczalnie obserwowane cząsteczki poruszające się w przeciwnym kierunku, czyli centralnie odbite od jądra. Zebrane dane wskazywały na jądro o rozmiarach do 10 -14 m i orbity atomów do 10 -10 m , po których musiały krążyć elektrony, by nie spaść na dodatnie jądro. Jednakże model ten był sprzeczny z założeniami elektrodynamiki klasycznej, według której biegnący się po orbicie elektron porusza się ruchem przyspieszonym, przez co powinien nieustannie emitować falę elektromagnetyczną, a co za tym idzie wytracać energię i torem spiralnym spadać na jądro.
2 4 2
2010-02-25T10:26:05+01:00
Model Rutheforda
Model Thompsona został obalony przez Rutheforda i jego zespół, którzy w 1909 roku w przeprowadzonym przez siebie doświadczeniu polegającym na rozpraszaniu cząstek alfa na atomach złota znajdujących się w cienkiej folii wykazali, że kąty pod jakimi obserwowano te cząstki nie leżą jedynie na linii pierwotnego toru ich lotu, ale mają dużo większy zakres. Gdyby model ciastka z rodzynkami był prawdziwy, to wolne cząstki byłyby zatrzymywane na przylegających do siebie atomach złotej folii a szybkie praktycznie nie zmieniałyby kierunku ze względu na w miarę jednorodne i słabe pole elektryczne wewnątrz atomu. Rutherford analizując rozproszenia cząstek alfa w 1911 roku wysnuł wniosek, że atomy muszą składać się z dodatnio naładowanego jądra i ujemnych elektronów krążących wokół niego, dzięki czemu cząsteczki alfa trafiające w jego pobliże są odchylane pod różnymi kątami, zaś te przechodzące daleko od jądra prawie nie zmieniają swojego toru. Ponadto zgodnie z tą teorią wyjaśniono doświadczalnie obserwowane cząsteczki poruszające się w przeciwnym kierunku, czyli centralnie odbite od jądra. Zebrane dane wskazywały na jądro o rozmiarach do 10 -14 m i orbity atomów do 10 -10 m , po których musiały krążyć elektrony, by nie spaść na dodatnie jądro. Jednakże model ten był sprzeczny z założeniami elektrodynamiki klasycznej, według której biegnący się po orbicie elektron porusza się ruchem przyspieszonym, przez co powinien nieustannie emitować falę elektromagnetyczną, a co za tym idzie wytracać energię i torem spiralnym spadać na jądro.


w tym tekscie jest zawarta ta informacja. przeczytaj uważnie a znajdziesz... u mnie w sqll tez bylo takie pytanie i pan dal takie kartki z tekstem i tam to byl. mysle ze ci pomoglam.
1 1 1