Odpowiedzi

2010-02-25T13:47:48+01:00


Aleksy Maciej Dwidowski urodził sie 3 listopada 1920r. w Warszawie. Pochodził z rodziny intelgineckiej. Ojciec jego był zamożnym i wpływowym dyrektorem fabryki oraz działaczem społeczynym. Zmarł przez rostrzelenie, gdy Alek miał 20 lat. Matka również działaczka społeczna;bardzo miła osoba,majaca zawsze wsparcie w swoim synu. Wraz z siostra Marylą i rodzicami mieszkali na Żoliborzu. Ukończył najlepsze w Warszawie Liceum im. Sefana Batorego. Maturę zdał w wieku 19 lat jako "średniak",gdyż do nauki zbytnio się nie przykładał. Tym, co sprawiło mu najwiekszą radość i satyswakcje,była przynależność do drużyny harcerskiej "Buków". Jego głównym zainteresowianiem był kino i sport. Jako członek organizacji "Wawer" brał czynny udział w akcjach organizowanych przez Mały Sabotaż. Zmarł 30 marca 1943r. w wyniku rany postrzałowej odniesionej podczas akcji pod Arsenałem.
Alek był dryblasem. Z powodu jego wysokiego wzrostu przezywano go "Glista'. Miał niebieskie oczy,płową czuprynę i szczupłą sylwetkę. Dzieki narciarstwu,które namietnie uprawiał, mógł pochwalić sie wysportowaną sylwetką. Ciągle się uśmiechał, mówił szybko wymachujać rękoma i przy byle okazji wpadał w zachwyt. Do ubioru i wygląu zewnętrznego nie przywiązywał zbytniej uwagi, chociaż marzył o skórzanej kurtce, którą w końcu zdobył.
Miał przywódczy charakter. Był niespokojnym duchem, spragnionym niecodzienności i stęsknionym nadzwyczajności. Alek był najlepszym narciarzem zespołu, lecz był to narciarz narwany, narciarz niespokojny. Nigdy nie zdawalału go łagode stoki i uczęszczane tory. Zawsze szukał nowych, samotnych szlaków położonych wyskoko w górach. Zjednywał sympatie innych życiem pełnym temperamentu, a także uczynnością i wrażliwością. W chwilach ważnych i trudnych nigdy nie tracił głowy i można było na nim polegać. Czesto zastanawiał się nad niedociągnięciami swego charakteru. Wmawiał sobie, że jest nieczuły, mało wrażliwy na okrucieństwa hitlerowców i postanawiał coś zrobić dla swoich rodaków. Alek po śmierci swojego ojca postanowił jak najszybciej rozpocząć akcje przecw okupantowi. Pociągały go zawsze niecodzienne czyny, dlatego też tak dobrze odnajdywał sie w akcjach Małego Sabotażu. Alka wyróżniała wyjątkowa szczerość, bezpośredność, uczynność i od najmłodszych lat niezwykła odwaga. Nie potrafił obojętnie patrzeć na czyjąś krzywdę i chętnie wszystkim pomagał. Dzieki temu zyskał sobie wielu przyjaciół, którzy cenili go i wiedzieli, że moża na nim polegać. Chciał czerpać jak najwięcej z życia,by niczego później nie żałować. Do końca wytrwały w swoich postanowieniach i dawaniu przykładu swą nienaganną postawą. Nawet na łożu śmierci, choć cierpiał, dalej sie uśmiechał i cieszył, że umiera za ojczyznę. Pośmiertnie został odznaczony krzyżem Virtuti Militari za "bohaterską postawę wobec wroga i śmierci na posterunku".
Moim zdaniem Alek był wyjątkową postacią, Jego entuzjazm i radość potrawiły podtrzymać na duchu w tych ciężkich czasach. Tacy ludzie jak on rzadko się trafiają. W swoich postepowaniach wyrózniał sie i zachwycał. Dzięki takim ludziom świat mógłby być lepszy, pełen szczęścia i miłości.
3 1 3
2010-02-25T13:54:53+01:00
Jednym z trzech głównych bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec" jest Alek, zwany także Glizdą czy później Kopernickim.
Maciej Aleksy Dawidowski, gdyż właśnie tak brzmiało pełne jego imię i nazwisko, urodził się 3 listopada 1920r. Zmarł dnia 30 marca 1943r. z wynikłych ran postrzału w brzuch. Ojciec jego był dyrektorem fabryki broni, zaś matka bardzo mądrą i życzliwą kobietą. Wraz z rodzicami i siostrą Marylą mieszkał na Żoliborzu, uczęszczał zaś do jednego z najlepszych warszawskich gimnazjów im. króla Stefana Batorego. W domu zawsze panowała ciepła, rodzinna atmosfera. Krótko mówiąc, został on, podobnie jak jego najserdeczniejszy przyjaciel Rudy, wychowany w młodości w wyjątkowo szczęśliwych warunkach.
Alek był wysokim, szczupłym chłopakiem. Miał pociągłą twarz oraz bujne, płowe włosy. W szkole zawsze dobrze się uczył i łatwo przyswajał wiedzę. Był też bardzo inteligentnym człowiekiem. Posiadał tendencję do wymachiwania rękoma w trakcie mowy. Na co dzień był pogodny, często się uśmiechał. Cechował się pewnością siebie i zawziętością. Wolny czas chętnie spędzał w kinie czy też jeździł na nartach. Drugie z powyższych zajęć było jego główną pasją. Zrodził się w nim przez to niespokojny duch narciarski, spragniony niecodzienności i nadzwyczajności.
Wobec kolegów wykazywał życzliwość i starał się im pomagać. Był optymistycznie nastawiony do życia, zawsze opanowany i spokojny. Do Niemców czuł nienawiść, pragnął z nimi walczyć, co udało mu się naprawdę wiele razy.
Alek uważał, że wszystkim powinno się dobrze powodzić. Pragnął rozwoju i wolności Polski. Udzielał się w znacznej większości akcji sabotażowych. Do ostatnich chwil swojego życia pragnął, by Polska wyszła z biedy.
Według mojej subiektywnej oceny Alek był wzorem dobrego i oddanego przyjaciela. Swoim zachowaniem świadczył o wielkiej miłości do ojczyzny. Zatem bez żadnych wątpliwości możemy uznać go za wzór patrioty.

może być ?????? ☺
3 1 3