Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-25T14:24:35+01:00
Grzyby posiadają znaczne miejsce w gospodarce człowieka. Grzyby jako jedyne organizmy mają zdolność do rozkładu ligniny oraz mają duże znaczenie przy rozkładzie celulozy, co oznacza że dzięki nim na ziemi nie zalegają tony liści i innych organizmów posiadających związki organiczne. Dla człowieka grzyby są pożywieniem. Rozróżnia się kilkadziesiąt gatunków i odmian grzybów jadalnych. W Polsce najbardziej popularne są: borowik, pieczarka, rydz, maślak, gąska, koźlarz. Są one spożywane głównie z powodu wartości smakowych i zapachowych. W stanie świeżym i w przetworach (suszone marynaty, kiszonki, ekstrakty, mączka grzybowa). Są także uprawiane, np. pieczarki, boczniak. Grzyby jadalne zawierają glikogen, białka, tłuszcze, substancje aromatyczne, enzymy, sole mineralne (zwłaszcza fosforowe i potasowe) oraz witaminy:
D, B1, B2, E, K i PP. Natomiast trujące zawierają związki groźne dla człowieka. Grzyby powodują rozkład drewna wyrządzając duże szkody i pogarszając warunki zdrowotne pomieszczeń (wilgoć, przykry zapach), które zwalcza się bardzo trudno, a polega to na stosowaniu specjalnych preparatów chemicznych, zapobieganie natomiast na impregnacji drewna środkami grzybobójczymi i przestrzeganiu higieny pomieszczeń.
Negatywne:
- wywołują choroby ludzi i zwierząt (grzybicę, zatrucia)
- powodują psucie się produktów spożywczych,
- obniżają plony roślin uprawnych jako ich pasożyty
5 3 5
2010-02-25T14:24:41+01:00
Pozytywne:
1. Są używane w piekarnictwie do spulchniania ciasta (proces ten polega na wydzielaniu przez drożdże dwutlenku węgla, który warunkuje powstawanie przestworów powiększających się pod wpływem wysokiej temperatury).
2. Fermentacja grzybów jest wykorzystywana do produkcji alkoholu, do otrzymywania kefirów, jogurtów.
3. Niektóre drożdże są cenną paszą dla zwierząt.
4. Z niektórych grzybów otrzymuje się enzymy amylazy wykorzystywane w przemyśle spożywczym.
5. Wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym do produkcji leków np. penicyliny, leków obniżających ciśnienie krwi, stosowanych w ginekologii i położnictwie (sporysz).
6. Grzyby kapeluszowe w pożywieniu dostarczają soli mineralnych, witamin, substancji czynnych, podwyższających walory smakowe.


Negatywne:
1. Są przyczyna wielu chorób organizmu, często śmiertelnych.
2. Powodują psucie się produktów żywnościowych, uszkadzają drewno budowli.
9 4 9