Odpowiedzi

2010-02-25T15:39:11+01:00
Słowo "historia" ma kilka - pozornie sprzecznych ze sobą - znaczeń. Oczywiście, po pierwsze, historia jest tym, co było, a często, także w przypadku działalności historyków - mówieniem o tym, co było. Historia to powrót do przeszłości, do tego co było dawnej, a czego już nie można przywrócić. Historia daje nam dużo do myślenia i niekiedy zmusza nas do działania. Pomaga rozwiązywać problemy, pomaga zrozumieć dawny świat, uczy, ukulturalnia, upamiętnia i dokumentuje wielkie czyny, a także interesuje nas i fascynuje. Jest dla człowieka bardzo ważna, gdyż dzięki niej może poznać dzieje i czyny wielkich ludzi .
W dzisiejszych czasach postęp techniczny posunął się bardzo daleko. Dzisiejsza ludzkość jest bardzo rozwinięta. Prawie każdy w posiada telefon komórkowy, komputer, a nawet większość korzysta z Internetu. Lecz warto wyobrazić sobie początki ludzkości kiedy to ludzie posługiwali się prostymi kamiennymi narzędziami, nie mieli światła i ognia. Dla nas współczesnych to było by wręcz nie do wyobrażenia, gdyż wszyscy są przyzwyczajeni i uważają, że takie rzeczy są na porządku dziennym .
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-25T15:39:13+01:00
Łowo "historia" ma kilka - pozornie sprzecznych ze sobą - znaczeń. Oczywiście, po pierwsze, historia jest tym, co było, a często, także w przypadku działalności historyków - mówieniem o tym, co było. Historia to powrót do przeszłości, do tego co było dawnej, a czego już nie można przywrócić. Historia daje nam dużo do myślenia i niekiedy zmusza nas do działania. Pomaga rozwiązywać problemy, pomaga zrozumieć dawny świat, uczy, ukulturalnia, upamiętnia i dokumentuje wielkie czyny, a także interesuje nas i fascynuje. Jest dla człowieka bardzo ważna, gdyż dzięki niej może poznać dzieje i czyny wielkich ludzi .
W dzisiejszych czasach postęp techniczny posunął się bardzo daleko. Dzisiejsza ludzkość jest bardzo rozwinięta. Prawie każdy w posiada telefon komórkowy, komputer, a nawet większość korzysta z Internetu. Lecz warto wyobrazić sobie początki ludzkości kiedy to ludzie posługiwali się prostymi kamiennymi narzędziami, nie mieli światła i ognia. Dla nas współczesnych to było by wręcz nie do wyobrażenia, gdyż wszyscy są przyzwyczajeni i uważają, że takie rzeczy są na porządku dziennym .
W tym przypadku historia ukazuje nam, jak człowiek pierwotny radził sobie w dawnych czasach. Ukazuje nam także pierwotne wzorce narzędzi, jakie potem w miarę postępu technicznego zostały unowocześnione. Również dzięki ludziom pierwotnym umiemy samodzielnie wskrzesić ogień. Dla człowieka współczesnego taka wiedza jest bardzo przydatna. Zarówno, aby zaspokoić ciekawość jak i po to, aby wiedzieć jak wyglądało życie naszych prehistorycznych przodków
Historia również ukazuje nam nasze dzieje w późniejszych czasach. Pokazuje jakich mieliśmy władców, jaki ustrój polityczny, język, kulturę, jaką tworzyliśmy sztukę i jaki obszar zajmowało nasze państwo. Każdy Polak powinien choć trochę wiedzieć o historii swojego państwa. Powinniśmy wiedzieć skąd się wzięły w Polsce obyczaje, które są zakorzenione w naszych rodzinach.
Również ważną rzeczą dla każdego Polaka powinny być losy Polski w trakcie rozbiorów. Tu już nie chodzi o zainteresowanie czy zamiłowanie do historii, gdyż istotną rzeczą jest to że po ostatnim rozbiorze Polska przestała istnieć. A to u każdego patrioty wzbudza jakieś uczucie.
Moim zdaniem nie warto zostać obojętnym na losy naszego państwa za czasów II wojny światowej. Te lata na pewno są ważne dla każdego człowieka. Każdy wie co wtedy przeżywali ludzie. Nie można pozostać zobojętniałym na cierpienie innego człowieka. Do dziś w każdą rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej rozlega się alarm. A każdy powinien wiedzieć co on oznajmia.
Te argumenty przemawiają za tym, że ludzie współcześni powinni znać choć najważniejsze przebłyski z historii. Lecz nie tylko po to dla człowieka jest potrzebna historia. Służy nam ona również do innych celów.
Współcześni ludzie mało interesują się historią, lecz historia to nie tylko dzieje państwa czy władców. Historia obejmuje wszystkie dziedziny, bo w końcu wszystko musiało się od czegoś zacząć. Na pewno każdy ma jakieś zainteresowania i zamiłowania do czegoś. Wtedy warto wgłębić się w historię danej rzeczy, aby poszerzyć wiedzę.
Również istotną rolę odgrywa historia gdy mowa jest o zachowaniu tożsamości i kultury narodowej. Ludzie powinni wiedzieć dużo o historii aby pozostać polakami. Powinni wiedzieć dużo o naszej kulturze w dawnych czasach a także o naszych obyczajach. Dziś polonez, który przedstawia nam dawną rozrywkę, możemy podziwiać na balach studniówkowych, lecz teraz nie jest on tak popularny jak kiedyś. Dzięki Adamowi Mickiewiczowi który w „Panu Tadeuszu” opisał nam dawne rozrywki możemy wprowadzać je z powrotem w życie dla upamiętnienia dawnych czasów.
Historia nie tylko uczy, ale także inspiruje. Wiele wydarzeń z przeszłości jest inspiracją dla teraźniejszych twórców sztuki. Wiele ludzi czerpie inspirację z przełomowych momentów. Wielkim twórcą takiej oto sztuki jest Jan Matejko który namalował np. „Bitwę pod Grunwaldem”, a także najczęściej spotykane, w jakiegokolwiek typu książkach historycznych, wizerunki królów i książąt Polskich. Lecz nie tylko w malarstwie zawiera się historia. Można ją spotkać wszędzie, w rzeźbiarstwie, a także w poezji, czy w najbardziej odzwierciedlających jej ponadczasowość - dziełach kultury polskiej- książkach. Z książek można dowiedzieć się dużo więcej o historii niż z obrazów czy rzeźb, gdyż w książkach można zawrzeć więcej informacji i ukazać najciekawsze momenty
Nie możemy zapomnieć o tym, że historia nie tylko nam pomaga zrozumieć świat, zachować obyczaje i rozwijać kulturę, ale także nas uczy. Niestety jest to nauka na błędach dokonanych w przeszłości. Historia pozwala nam ich uniknąć w późniejszym czasie. Dzięki historii wiemy jakie wcześniej były popełnione pomyłki, i w miarę czasu próbujemy więcej tego nie zrobić. Dzięki historii możemy lepiej ustalać plany strategiczne w razie wojny. Na pewno nigdy nie popełnimy błędu jaki to popełnili Niemcy w trakcje I wojny światowej, kiedy to próbując walczyć bronią chemiczną – gazem – nie uwzględnili w swoim planie czynników pogodowych takich jak wiatr. Wyszło to na niekorzyść Niemcom. Lecz działa to również w drugą stronę, gdyż dzięki historii możemy naprawiać swoje błędy, które dawniej zostały popełnione i na pewno naprawione. Dlatego możemy czerpać z tego pomysły i naprawiać swoje błędy na podobny bądź taki sam sposób.
Dziś każdy kto nie rozumie sporów pomiędzy różnymi krajami może zajrzeć w głąb historii, bo ona pokazuje podłoże konfliktów czy nienawiść jakie darzą do siebie różne narody. Wiele ludzi, którzy nie oglądają i nie słuchają regularnie wiadomości o wydarzeniach z kraju a przeważnie ze świata nie mogą zrozumieć co jest podstawą konfliktów i wojen na świecie. Dlatego gdy jesteśmy zorientowani w historii tych narodów możemy łatwiej pojąć istotę ich nienawiści do siebie
Historia ukazuje nam same ważne rzeczy. Wszystkie z nich są równie ważne i tak samo wpłynęły na nasz dotychczasowy los. Ukazuje nam jakie wielkie rzeczy zrobił człowiek. Przykładem takiej wielkiej rzeczy, jaką zrobił jeden człowiek dla losów całego państwa jest „przeskoczenia muru Berlińskiego” przez Lecha Wałęsę. Wprawdzie jest to niedaleka historia lecz gdyby nie to, dziś nie mielibyśmy demokracji. Jest to bardzo istotna rzecz, którą każdy powinien wiedzieć.
Historia upamiętnia losy i czyny każdego wielkiego człowieka. Dzięki tej wiedzy możemy wybrać sobie ideał człowieka i wzorować się na nim. Niestety niewiele dziś ludzi dąży do wzorowania się na ideałach. Nikt nie naśladuje ascetów, gdyż w dzisiejszych czasach jest to niewyobrażalne. Każdy wolałby jednak doskonalić swój charakter a nie wytrwałość czy pokorę. Większość wolało by być zdecydowanymi, potężnymi i umiejącymi panować nad wszystkim ludźmi. W historii takich wzorców nam nie brakuje, dlatego gdy ktoś wyraża chęć, nie powinien z tego szybko rezygnować, lecz poszukać w dziejach historii kogoś kto mu naprawdę zaimponuje.
Z historii możemy czerpać dużo pożytku, co udowodniłam w moimi poprzednimi argumentami. Lecz również czerpiemy z niej pożytek, gdy dokumentuje ona wydarzenia ważne i przełomowe w życiu ludzkości. Dzięki tym dokumentom i archiwalnym zdjęciom czy nagraniom, możemy więcej się dowiedzieć a także zobaczyć rzeczywiste obrazy pewnych wydarzeń, które nas interesują. Dzięki niektórym zdjęciom archiwalnym pochodzących z czasów wojen możemy ujrzeć więcej błędów ówczesnej Polski, czy też więcej cierpienia ludzi, którzy przebywali w obozach koncentracyjnych.
W Polsce i na świecie możemy podziwiać wiele zabytków starożytności, średniowiecza, renesansu, baroku. Wiele z nich jest nam znanych tylko z widzenia, lecz nie znamy dokładnie z jakiego roku, wieku, czy tysiąclecia pochodzą. Nie wiemy dokładnie kto te zabytki zaprojektował, opracował i wybudował. Wiemy jedynie skąd ta budowla jest. Dzięki historii możemy pogłębić tę wiedzę, gdyż ona dokumentuje również dokonania architektoniczne i kulturalne. To również dzięki historii dziś możemy podziwiać te zabytki, bo gdyby nie dokonania naszych przodków dziś tych pomników kultury by nie było.
Historia dla wielu ludzi jest fascynacją i sposobem na życie. Duże grono żyje właśnie z historii. Do tej grupy zaliczają się między innymi archeolodzy. Ich praca daje im zarówno satysfakcję jak i pieniądze. Przy każdym choć małym odkryciu archeolodzy mają nadzieje że odkryli coś ważnego. Może nie przyda to się teraz, może to odkrycie przydać się później, a może nie przyda się nigdy. Lecz ta praca ich oczarowywuje i wykonując tę robotę czują się szczęśliwi i spełnieni, wiedzą że robią to, co od zawsze chcieli robić. Odkrywają historię. Inni nie dla pieniędzy fascynują się historią. Każdy ma na pewno pewien ulubiony moment w historii który go fascynuje. Wtedy wiedzę na temat tego wątku można pogłębiać na wszelakie sposoby.
Istotną rolę odgrywa historia, gdy mowa jest o powstaniu świata. Starożytni Grecy, Egipcjanie i Rzymianie w swoich opowieściach o powstaniu świata przedstawiają różnego rodzaju koncepcje. Mity te są teraz dla nas interesującymi opowieściami, ale zupełnie nierealnymi. Ludzkość starożytnych cywilizacji nie umiejąc zinterpretować początków istnienia życia, stwarzały najbardziej prawdopodobne historie z tym związane. Dzięki temu ówczesnemu światowi wiadoma była odpowiedź na odwieczne pytanie: „Jak powstał Świat?”. Bez współczesnej wiedzy tamci ludzie gotowi byli uwierzyć w każde słowo zapisane w księdze, nawet najbardziej absurdalne.
Przy wertowaniu ksiąg o tematyce historycznej warto zwrócić uwagę na źródła i klasyfikację różnorakich religii na Ziemi. Będąc chrześcijaninem, wierzący dowie się bardzo dużo na temat źródła swojej wiary, kultu i obrzędów religijnych. Historia w tym przypadku pobudza sferę duchową człowieka, wpływa na charakter jego wiary i punkt odniesienia do Kościoła. Inne religii: Świadkowie Jehowy, Baptyści, Kościół Anglikański, Luteranizm, Kalwinizm itd., również zostały szczegółowo opisane- lata, a nawet wieki temu. Tworzyły historię i uczestniczyły w niej. W tym przypadku wyznawcy również mogą się dużo dowiedzieć na temat jednej z najważniejszych części ich życia i dowolnie ją interpretować. Bez informacji na temat Boga w którego wierzą i bez źródeł istnienia religii, niewiadomo czy zdecydowali by się na jej wyznawanie.
Uważam że przestawione przeze mnie argumenty doskonale odzwierciedlają to, że historia jest nam potrzebna. Z pewnością nie są to wszystkie motyw, ale sądzę że akurat te są najważniejsze. Podsumowując je wszystkie można wywnioskować, że człowiek w wielu sytuacjach bez względu na zainteresowanie powinien znać choć najważniejsze momenty historii. A gdy coś go szczególnie interesuje, dzięki historii może pogłębiać swoje zainteresowania. Historia to nieodzowna część w życiu człowieka. Samo życie człowieka, jak i jego przemijanie. przyczynia się częściowo do historii. Wiadomo, z punktu widzenia Historii historia mojego własnego przemijania jest mało interesująca. Jednak zarówno moja historia, jak i Historia przez duże "h" to nie tylko "sprawozdania z przemijania" mnie samego, moich bliskich czy zupełnie nieznanych mi ludzi, a nawet całych społeczeństw czy kultur. To także katalog indywidualnych i zbiorowych sposobów zatrzymywania czasu. Bo właśnie "wyjście poza czas" jest największym marzeniem człowieka, a być może także niewypowiedzianym sensem procesu historycznego.
1 3 1