Charakterystyka jednej osoby z załogi z książki ten obcy tylko nie zenka wójcika i nie z neta ma być na conajmniej jedną strone zeszytu a jeśli nie jesteś pewien czy takie może byc to npaisz wiadomośc i wklej charakterystyke a potem dodaj jako zadanie jak są jakieś pytania to prosze napisać wiadomość

2

Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-25T16:23:04+01:00
Marian Pietrzyk-bohater główny,starszy o dwa lata kuzyn Julka,Z którym spędza on wakacje u dziadków.Jest zrównoważonym i rozsądnym chłopcem.Postępuje uczciwie.Konieczność zachowania tajemnicy Zenka przed dziadkmi bardzo go męczy.Chciałby pomóc chłopcy ,,legalnie,, , bez kłamstw i wykrętów.Wiadomość o tym,że Zenek ukradłprzekupce 50zł powodyje wzburzenie i gniew chłopca.Jednocześnie wykazuje się on sporą ofiarnością, gdy trzeba Zenkowi pomóc.Wspomaga go w czasie bójkiz miejscowymi chuliganami(Wiktorem i Włodkiem), którzy rzucali kamieniami w Dunaja.Organizuje wyprawę rowerową do Strykowa,by odnaleźćAntoniego Janicę.Wyrusza autobusem w celu nakłonienia Zenka do powrotu.Marianjest postacią pozytywną.

Pestka Ubyszówna-bohaterka główna,koleżanka Uli, ładna, zgrabna dziewczyna.Ma puszyste czarne włosy,kontrastujące z szrymi oczami.
Pestka jest pewna siebie,przebojo,lubi być w centrum uwagi.Jest bardzo otwarta,szczera a prz tym wesoła i rostrzepana.Łatwo nawiazuje kontakty z rówieśnikami.Mocna więź łączy ją także z matką.Jest jednak dużo mniej wrażliwa i delikatna od Uli.Nie potrafi zrozumieć uczuć dziewczyny,ktora nie ma matki.Uważa,żę ciekawsze jest poznawać ojca,którego się nie znało w dzieciństwie,a tymczasem Uli jest bardzo trudno,przykro i źle.Pestka jest dobra,ambitną,uczciwą dziewczyną.Obecność Zenka prowokuje ją do ryzykowanych postępków,którymi dziewczyna chce udowodnić swą wyjatkowa odwagę.Pestka chce pokazac,że jest lepsza od Uli. Nie znosi porażek.

informace brałam z książki:opracowania lektur i wierszy
2010-02-25T16:33:47+01:00
Ula Zalewska, bohaterka powieści "Ten Obcy" to ładna i zgrabna nastolatka. Ma przyjaciółkę Pestkę. Dziewczyny są jednak zupełnie inne. Ula nie miała matki, wychowywała się pod opieką ciotek, po raz pierwszy przebywa w domu ojca dłużej, czuje się tu źle. Ma żal do ojca, że odszedł od matki, nie może mu wybaczyć krzywdy i świadomie okazuje mu obojętność. Jest przekonana o tym, że ojciec jej nie kocha.Sytuacja zmieni się kiedy Ula wsyłucha zwierzeń ojca. Wtedy pojawi się pomiędzy nimi bliskość, serdeczność i wzajemne porozumienie. Tęskniła za matką, pragnęła się jej zwierzyć i dlatego pisała pamiętnik w formie listów do matki.
Jest nieśmiałą, skromną i skrytą osobą, która w przeciwieństwie do Pestki trudno nawiązuje kontakty z innymi. Poniekąd zazdrości przyjaciółce i podziwia ją. Stara się nie okazywać wrażliwości, jest niechętna zwierzeniom, skryta i małomówna.
Bohaterka to osoba skromna, subtelna i współczująca. Spostrzegawcza, domyślna, rozumie motywy postępowania Zenka.Opiekuńcza i szczera, czuje się odpowiedzialna, stara się przeciwstawić złu - nie wzięła udziału w kradzieży jabłek. Jest przykładem przyjaciela, który nie zawiedzie - pracowała ciężko, by oddać przekupce pieniądze, które Zenek ukradł.
Bardzo współczuję Uli, myślę, że przez długi czas była nieszczęśliwa. Przeżyła prawdziwe tragedie; rozwód rodziców, śmierć matki. Dlatego jest skryta i małomówna. Podziwiam jednak jej wrażliwość, dobroć i mądrość. Wcale mnie nie dziwi, że Zenek właśnie Uli wyznał miłość.