Odpowiedzi

2010-02-25T16:09:34+01:00
Rymarz- w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.

Wzniesienie położone na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich, w środkowo-południowej części pasma Gór Sowich,około 2,5 km na północny wschód od centrum miejscowości Jugów, po południowo-wschodniej stronie Przełęczy Jugowskiej.

Kopulaste wzniesienie, o mało wyraźnie podkreślonym wierzchołku, jedno z wyższych w tych górach. Zbocze południowo-wschodnie łagodnie opada o kilka metrów przechodząc w grzbiet,pozostałe zbocza, są dość strome. Od sąsiedniej Koziej Równi (930 m n.p.m.) oddzielony jest Przełęczą Jugowską. Szczyt pokryty lasem świerkowym z charakterystyczą polaną na południowo-zachodnim zboczu, powstałą po wyrębie lasu. Na zachodnim zboczu góry trasa naciarska z wyciągiem.
2010-02-25T16:09:55+01:00
Rymarz (niem. Reimskoppe) – wzniesienie (913 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych, w Górach Sowich.
Kołodziej, dawniej zwany również stelmachem (z niem. Stellmacher) - rzemieślnik zajmujący się wyrobem drewnianych wozów, sań i części do nich, głównie kół. Po zbudowaniu drewnianej części wozu przekazywano go do okucia kowalowi, który wykonywał metalowe części wozu.
Cyrulik (balwierz) – osoba, która dawniej zajmowała się zawodowo między innymi goleniem, kąpaniem, rwaniem zębów, czyszczeniem uszu, puszczaniem krwi a także nieskomplikowanymi operacjami i leczeniem lekkich chorób. Bardziej skomplikowanymi chorobami zajmowali się wykształceni na uniwersytetach medycy, natomiast balwierze wykorzystywali wiedzę ludową i doświadczenia. Już w XVIII wieku w Polsce powstały pierwsze łaźnie gdzie cyrulik kąpał pacjentów, nawet do 100 godzin. Lekarze zalecali takie kąpiele na prawie wszelkie dolegliwości. Kąpiele odbywały się w wodzie z dodatkami, takimi jak potaż czy soda, powodowało to zmiękczenie wody. Dziś na podstawie działania osmotycznego, stara technika ta znalazła zwolenników wśród niemieckich praktyków uzdrawiania/Heilpraktiker. W Polsce zakon rycerski Trójcy Świętej w Szczecinie praktykuje cyrulictwo na bazie kąpieli osmotycznej.
1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-25T16:11:06+01:00
Rymarstwo jest to dział rzemiosła zajmujący się wytwarzaniem uprzęży konnych, siodeł, akcesoriów jeździeckich i skórzanych pasów.


Kołodzie to nikt inny jak rzemieślnik zajmujący się wyrobem drewnianych wozów, sań i części do nich, głównie kół.

Curuli to osoba, która dawniej zajmowała się zawodowo między innymi goleniem, kąpaniem, rwaniem zębów, czyszczeniem uszu, puszczaniem krwi a także nieskomplikowanymi operacjami i leczeniem lekkich chorób
5 4 5