Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-26T10:05:29+01:00
A) Niemiecki dyrygent, pianista i kompozytor okresu romantyzmu określił, że Preludium e-moll imituje duszenie się Chopina. Jest to - pod względem technicznych - najprostsze z preludiów Fryderyka. Lewa ręka pianisty gra w większości całe akordy natomiast ręka prawa proste pojedyncze dźwięki.

b) Mazurek E-dur? Tysiące muzyków pisało utwory w tonacji E-dur a setki pisało mazurki... Podejrzewam, że chodzi o Mazurek E-dur op. 6 nr 3 Chopina z 1830 więc: jest to jeden z pierwszych mazurków napisanych przez wybitnego Polaka. Partia lewej ręki jest prosta (głównie mamy tutaj tak zwany burdon) i gra albo współbrzmienia abo akordy a wszystko to w ćwierćnutach. Ręka prawa gra skoczną melodię przypominającą krajobraz polskiej wsi, wesołej zabawy ludowej (Kleczyński opisał to jako scena wesela ludowego). Fortepian spełnia tutaj rolę lekko programową.

c)
Fortepian imituje tutaj pracę kołowrotka świetnie nawiązując do tekstu pieśni. Lewa ręka pianisty gra dźwięki udające pracę pedała natomiast ręka lewa udaje pracę koła napędowego.

d)
Jest to jeden z najsłynniejszych kwintetów fortepianowych a w dodatku ma nietypowy w tamtych czasach skład instrumentalny, który dzięki tej kompozycji bardzo się upowszechnił (fortepian, skrzypce , altówka, wiolonczela i kontrabas). Fortepian spełnia tutaj rolę owego tytułowego "Pstrąga". Słuchając partii fortepianu mamy wrażenia jakbyśmy słuchali płynącego pstrąga.