Odpowiedzi

2010-02-25T16:58:26+01:00
Jednym z głownych bohaterów powieści "Ten obcy" jest Zenek Wójcik. Mieszkał we Wrocławiu. Był najstarszy z dzieci. Jego matka nie żyła, a ojciec alkoholik nie interesował się synem. Chłopiec nie miał rodzeństwa. Za wszelką cenę chciał odnaleźć wujka- Antoniego Janice, bo miał nadzieje, że u niego znajdzie nowe, lepsze życie .
Był chłopcem wysokim, sprawnym fizycznie. Zenek to szczupły chłopak z ciemnymi oczami i włosami. W momencie, kiedy dzieci spotkały go na wyspie jego wygląd świadczył o wielkim zmęczeniu i zaniedbaniu po długiej podróży. Ubrany był w zniszczoną wiatrówkę i drelichowe spodnie, a na nodze miał zawinięty brudny bandaż. Przedstawiał sobą obraz nędzy i biedoty.
Bohater lektury to zwinny, zręczny i silny chłopiec. Zenek zawsze był odważny, czego dowodził codzinnym postępowaniem. Umiał też zdobyć się na czyn wręcz bohaterski, ratując dziecko. Odwadze towarzyszyła dzielność i zaradność. Zenek niezmiennie imponował rówieśnikom, ale pomimo to nastolatek był skryty, małomówny, tajemniczy, zamknięty w sobie. Uważał, że nikt nie byłby go w stanie zrozumieć. Chłopiec stał się nie ufny z powodu złego traktowania przez własnego ojca. Myśl, że milicja mogłaby go złapać i odprowadzić spowrotem do domu, napawała go lękiem. Przyzwyczajony do bólu nawet nie pisnął słówkiem w gabinecie doktora Zalewskiego, przy operacji skaleczonej nogi. Zenek z pewnością był samodzielny i ambitny, wierzył we własne siły. Musiał radzić sobie sam w wielkim świecie, poszukując wuja, co wymagało dużej ilości sprytu i umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Można powiedzieć, że Zenek był wrażliwy. Bohater powieści posiadał również negatywne cechy np. nieodpowiedzialność - uciekając z domu na wlasną ręke, gdyż mogłaby go złapać policja i umieścić w zakładzie poprawczym.

Moim zdaniem złe zachowanie Zenka i wszystkie jego wybryki były spowodowane złym traktowaniem w domu. Popełniał błedy, ale zmusiła go do tego sutuacja, naprawiał szkody, pragnął lepszego, normalnego życia. Kradł, by przeżyć i osiągnąć to , co sobie obiecał. Posiadał wiele cech charakteru, które warto jest naśladować.
2 5 2
2010-02-25T17:08:49+01:00
Osoba, którą opisuje to Zenek Wójcik, bohater lektury pt."Ten obcy". Chłopak starszy był od członków załogi. Był on półsierotą, ponieważ zmarła mu mama. Tata jego był alkoholikiem i znęcał się nad synem. Młodzieniec uciekł z domu, aby szukać wujka.
Chłopca charakteryzowały chude policzki, ładnie rozłożone brwi. Miał on ciemne długo niestrzyżone włosy. Ubrany był w poniszczoną wiatrówkę i drelichowe spodnie, czyli zmięte, pociemniałe od wilgoci.
Młodzieniec był tajemniczy, ostrożny, nieśmiały, odważny, pracowity, bohaterski, dzielny, dobry, uparty. Umiał pomóc w potrzebie i konsekwentnie dążył do celu.
Chłopiec był inteligentny, mądry i miał dużo ciekawych pomysłów.
Wobec obcych był nieufny. W razie potrzeby potrafił pomóc potrzebującym. Uwielbiał zwierzęta, nie pozwalał na to, aby robiono im krzywdę.
Bardzo ta postać mi się podoba i myślę, że to osoba godna do naśladowania.
Myślę, że pomogłam.