WZIASC POD UWAGE 3 PIOSENKI. PRZEDSTAWIENIE PIOSEKARZA .-JAKI RODZAJ MUZYKI PREZENTUJE.- cezhy CHARAKTERYSTYCZNE.-NURT MUZYCZNY WOKALISTY..analiza tekstu - o czym jest piosenka?- dlaczego ten tekst jest dla mnie tak wazny?? . zachecic do słuchania.- analiza muzyki;;;

1

Odpowiedzi

2010-02-26T09:06:44+01:00
Nie martw się. Nie koniecznie musisz znać te piosenki. Są to trzy pierwsze utwory z „Listy 500 utworów wszech czasów” więc Twoja nauczycielka/nauczyciel będzie je znała/znał (a jeśli okaże się, że nie zna to znaczy że nie powinna/powinien uczyć muzyki), pewnie Twoi rodzice też je znają.

1.
Piosenka: Like a Rolling Stone
„Like a Rolling Stone” to piosenka wykonywana przez amerykańskiego muzyka Boba Dylana w stylistyce poezji śpiewanej a w nurcie rocka. Tekstem piosenki jest napisany przez Dylana wiersz. Opowiada on o kobiecie z „dobrego domu”, mającej bogatych rodziców, która popadając w narkomanię straciła wszystko. Ta piosenka jest tak popularna, że interpretacji tekstu jest wiele lecz ten podany przeze mnie jest najpopularniejszy i najbliższy prawdzie (wg tej interpretacji bohaterka wiersza miała być wzorowana na amerykańskiej aktorce Edie Sedgwick). Tekst piosenki jest dla mnie ważny gdyż jest to jeden z pierwszych przypadków kiedy w tekście piosenki mamy prawdziwy wiersz (Dylan był kilka razy nominowany do literackiego Nobla) – zresztą teksty wszystkich piosenek Dylana są bardziej lub mniej poetyckie. Piosenka nagrana i wydana została w 1965 – od razu trafiła na wszelkie listy przebojów. Powstało wiele coverów tej piosenki. W warstwie muzycznej mam wokal z akompaniamentem fortepianu, organów Hammonda, perkusji, gitary basowej oraz gitar elektrycznych. Charakterystyczną cechą jest to, iż organista spóźnia się z granymi przez siebie akordami o szesnastkę w stosunku do linii melodycznej. Zachęta do słuchania: jest to naprawdę piękna, znana na całym świecie piosenka, tekst mówi o prawdziwym życiu, pełny artyzm.

2.
Piosenka: (I Can't Get No) Satisfaction
„(I Can't Get No) Satisfaction” to piosenka wykonywana przez brytyjski zespół The Rolling Stones (ich nazwa nawiązuje do tytułu piosenki opisanej wyżej) w stylistyce rock and rolla a w nurcie rocka. Tekst piosenki napisany został przez wokalistę zespołu Micka Jaggera. Opowiada on o sprzeciwie wobec konformizmowi (konformizm mamy wtedy kiedy człowiek zmienia swoje zachowanie pod wpływem innych ludzi), brakowi odpowiedzialności i konsumpcjonizmowi (konsumpcjonizm mamy wtedy kiedy człowiek kupuje bez potrzeby). Tekst piosenki jest dla mnie ważny gdyż jest on hymnem pokolenia moich rodziców. Piosenka nagrana i wydana została w 1965 - od razu zaczęła być popularna. W warstwie muzycznej mamy wokal z akompaniamentem gitary elektrycznej, gitary basowej i perkusji. Charakterystyczny jest riff gitary będącym jednym z najbardziej rozpoznawalnych riffów na świecie. Zachęta do słuchania: bardzo charakterystyczna i rozpoznawalna muzyka, bardzo mądry tekst, piosenka pokazuje w jakich czasach żyli nasi rodzice (biorąc pod uwagę Polskę a Stany Zjednoczone 45 lat temu może nie jest do doskonałe porównanie ale chodzi o ogólną charakterystykę młodzieży w tamtych czasach).

3.
Piosenka: Imagine
„Imagine” to piosenka wykonywana przez brytyjskiego muzyka Johna Lennona znanego z brytyjskiego zespołu The Beatles (w czasie powstania piosenki tego zespołu już nie było – rozpadł się) w stylistyce poezji śpiewanej a w nurcie rocka. Tekst piosenki został napisany przez Lennona. Opowiada on o świecie w którym nie ma religii, państw i narodów, własności, nie ma niczego za co można by zabić albo okraść, nie ma Nieba (tego religijnego), nie ma głodu ani biedy. Lennon śpiewa, że w takim świecie żyłoby się lepiej i zachęca słuchacza do wyobrażenia sobie takiego świata a następnie (w refrenie) stwierdza, że to o czym śpiewa wcale nie jest marzeniem leczy czymś co kiedy naprawdę się spełni. Tekst piosenki jest dla mnie ważny gdyż opowiada on o braterstwie ludzi, który dzielą się ze sobą całym światem. Zachęca słuchacza do przyłączenia się do niego i innych, który myślą tak ja on. Piosenka została nagrana i wydana w 1971 – tak długo siedziała ona na listach przebojów, że aż trudno to sobie wyobrazić. W warstwie muzycznej mamy wokal z akompaniamentem fortepianu (białego fortepianu koncertowego marki Steinway & Sons), do akompaniamentu dołącza później perkusja i sekcja instrumentów smyczkowych. Piosenka jest spokojna. Charakterystyczny jest bardzo prosty akompaniament fortepianu. Zachęta do słuchania: tekst piosenki jest jednym z najpiękniejszych na świecie, muzyka jest cudowna.