Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-25T18:39:24+01:00
Tantan był synem zeusa bogatym królem w Azji Mniejszej .

mógl być szczęsliwy bo był sławnym bywalcem olimpijskim .
Początkowo przy stołach bogów zachowywał się nieśmiało. Po pewnym czasie nabrał na tyle odwagi, że podkradał ze stołów ambrozję i nektar. Wynosił boski pokarm na ziemię i tam częstował nim swoich krewnych i dworzan. Podobno też wynosił poza Olimp zasłyszne tam sekrety bogów. Nie podobało się to Zeusowi, ale ponieważ bardzo lubił herosa starał się nie zwracać na to uwagi.

Powodzenie u bogów, a zwłaszcza przyjaźń z Zeusem wpędziły go w pychę. Postanowił wystawić na próbę wszechwiedzę bogów. Zaprosił kilku najważniejszych olimpijczyków do swojego pałacu na ucztę. Było tam wiele znakomitych potraw, ale na koniec wniesiono szczególną pieczeń, którą gospodarz bardzo zachwalał. Nikt z bogów nie tknął tej pieczeni - poznali bowiem, że zrobiona była z ciała syna Tantala, Pelopsa. Tylko bogini Demeter, zaślepiona rozpaczą po stracie Persefony, zjadła kilka kęsów ramienia (lub łopatki) królewicza. Bogowie przywrócili do życia królewicza Pelopsa, a ubytek ramienia wypełnili kością słoniową. Stąd wszyscy potomkowie Pelopsa mieli podobno jasną bliznę na ramieniu.

Okrutnego Tantala spotkała zasłużona kara. Bogowie strącili go w czeluście Tartaru, gdzie skazany był na wieczne cierpienie. Odyseusz podczas pobytu w Podziemiu widział go jako starca, zanurzonego po szyję w sadzawce z zimną wodą. Nad jego głową rosło drzewo z gałęziami obwieszonymi dorodnymi owocami. Tanatal znosił męki wiecznego pragnienia i głodu. Kiedy tylko schylał głowę aby napić się z sadzawki - woda przed jego ustami uciekała. Gdy wyciągał rękę aby sięgnąć po owoc, wiatr odsuwał gałąź. Aby powiększyć jeszcze jego mękę, ponad głową umieszczono skałę, która cały czas chwiała się, jakby miała spaść na Tantala. T

tantan - na grecki ten który cierpi .
1 5 1
2010-02-25T18:39:59+01:00
Był synem Zeusa i Omfale, ojcem Niobe i Pelopsa. Był współbiesiadnikiem bogów i poprzez spożywanie z nimi ambrozji i nektaru stał się nieśmiertelny. Zdradzał jednak sekrety bogów ludziom oraz wykradał boski pokarm i sprzedawał go swoim przyjaciołom.
Za karę został strącony do Tartaru, gdzie cierpiał głód. Nie mógł dosięgnąć owoców wiszących nad jego głową. Nie mógł również napić się wody, w której był umoczony do kolan. Nad nim chwiał się głaz, który w każdej chwili mógł go zabić.
3 5 3
2010-02-25T18:42:36+01:00
Tantal był w mitologii greckiej synem Zeusa.
Był pół bogiem - pół człowiekiem, spożywał razem z bogami ambrozję i stał się nieśmiertelny. Zabił swojego syna Pelopsa, by sprawdzić, czy bogowie są na tyle mądrzy, by się zorientować co będą spożywać.
Zeus rozgniewał się na Tantala i zrzucił go w otchłań Tartaru. Tantal przez wieki będzie żył w męczarniach Tartaru, a nad jego głową będzie wyrastać drzewo owocowe, lecz ten nie będzie mógł ich dosięgnąć.
4 5 4