Odpowiedzi

2010-02-25T21:40:03+01:00
Noktowizor to urządzenie umożliwiające widzenie w ciemności lub w nocy. Bardzo często jest wykorzystywane przez wojsko i myśliwych. Noktowizor zbudowany jest z: obiektywu, wzmacniaczu obrazu, elektroniki sterującej, zasilania oraz okularów lub ekranu.
Głównym elementem jest wzmacniacz obrazu, który wzmacnia natężenie światła od bardzo niskich wartości do takich, które umożliwiają obserwację. Aby zadziałał on potrzebne jest pole obserwacji oświetlone światłem szczątkowym, jakim są np. gwiazdy na niebie. Elektronika sterująca pozwala łatwo dobrać odpowiedni stopień wzmocnienia.
W całkowitych ciemnościach działanie noktowizora jest niemożliwe - konieczne jest zastosowanie dodatkowych źródeł światła. Z taktycznego punktu widzenia powinno to być światło niewidoczne dla obserwowanych osób lub zwierząt. Używa się w tym celu promienników podczerwieni.
Jeżeli chodzi o zastosowanie noktowizorów to są używane by poruszać się po terenie, na którym nic nie widać. Do użytkowania są różne noktowizory poczynając od najprostszych noktowizorów osobistych (podobnych do latarki), po te co wyposażają pojazd aż kończąc na tych, których snajperzy używają do strzelania w ciemności (lornetka noktowizyjna).
Warto też dodać, iż noktowizory zostały opracowane pod koniec drugiej wojny światowej. Ich rozmiary oraz nieporęczność bardzo utrudniały skuteczne zastosowanie. Mimo wszystko już wtedy stosowano je także jako osobiste wyposażenie żołnierzy. W dzisiejszych czasach noktowizory są nadal coraz bardziej udoskonalane, dzięki czemu myśliwi w lasach mogą polować na zwierzynę nie martwiąc się o porę dnia.